Od kilku dni organizatorzy XXIII Biegu Niepodległości w Warszawie (11 listopada), na 10-kilometrowej trasie al. Jana Pawła II i Niepodległości, przyjmują zgłoszenia na listę rezerwową. Wszystkie pakiety startowe w liczbie 7500 zostały rozdysponowane.
"Z roku na rok wzrasta frekwencja. W ubiegłym dystans 10 km pokonało blisko 6000 osób. Teraz przygotowaliśmy 7500 pakietów startowych, w tym także dla zawodników na wózkach i rolkach oraz Nordic Walking. Takie ograniczenie dyktują m.in. warunki techniczne, jak chociażby zapewnienie szatni, a także finansowe" - powiedział dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Kopaniak.
Poza tym - jak podkreślił - nie da się z dnia na dzień "dorobić" kilkuset medali czy koszulek, w których pobiegną uczestnicy. A te będą w kolorach białych i czerwonych. Stając po przeciwległych stronach ulicy zawodnicy utworzą w ten sposób "żywą" flagę.
Tadeusz Samul z działu imprez WOSiR dał nadzieję tym, którzy są w "poczekalni". "Jeszcze się nie zdarzyło, by wystartowały wszystkie osoby jakie się zarejestrowały i nawet wniosły opłatę. Cały czas monitorujemy zgłoszenia. Jak tylko dostaniemy informację, że ktoś z różnych przyczyn rezygnuje, natychmiast powiadamiamy osoby będące na liście rezerwowej. Takich przypadków już mamy ze 150" - zaznaczył.
Bieg Niepodległości nie jest jedyną w tym roku imprezą WOSiR, która cieszy się dużą popularnością. Limit dwóch tysięcy pakietów startowych na Bieg Konstytucji 3 Maja został rozdysponowany w ciągu tygodnia, a czterech tysięcy na Bieg Powstania Warszawskiego - w dwa tygodnie.
Trasa biegu dla upamiętnienia 93. rocznicy odzyskania niepodległości narodowej w 1918 roku, po 123 latach zaborów, prowadzi od ul. Stawki al. Jana Pawła II i Niepodległości do ul. Rakowieckiej, gdzie znajduje się półmetek; tam też nastąpi nawrót. Start o godz. 11.11. W związku z przygotowaniem trasy już od rana 11 listopada będą utrudnienia w ruchu drogowym w tym rejonie. (PAP)
kali/ krys/