„Budowanie Niepodległej: zderzenie narracji” to tytuł debaty organizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach Targów Książki Historycznej. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 26 listopada o godz. 17, w Arkadach Kubickiego w Warszawie. O tym jak wyglądała droga do Niepodległej i pierwsze miesiące II Rzeczypospolitej dyskutować będą prof. Tomasz Nałęcz i dr hab. Paweł Skibiński.
Spotkanie – prowadzone przez Marka Zająca – poświęcone będzie konfrontacji skonfliktowanych tradycji politycznych: narodowodemokratycznej i socjalistyczno-piłsudczykowskiej. Dyskusja zorganizowana będzie z okazji wydania przez Muzeum Historii Polski dwóch nowych publikacji w serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”. Są to „Liga Narodowa (1893–1928)” – wybór relacji wybitnych członków tego ruchu, m.in. Romana Dmowskiego i Stanisława Grabskiego, w opracowaniu Tomasza Sikorskiego i Adama Wątora – oraz „Przewrót w Polsce” Jędrzeja Moraczewskiego – opowieść pierwszego premiera odrodzonego państwa o działalności jego rządu, opracowana przez prof. Tomasza Nałęcza.
Spotkanie odbędzie się 26 listopada o godz. 17.00 w sali kinowej Arkad Kubickiego w Warszawie. W czasie wydarzenia będzie można kupić obie publikacje w promocyjnej cenie.
W ramach Targów Książki Historycznej 29 listopada o godz. 13 zainaugurowany zostanie również ogólnopolski projekt "Karski my hero" realizowany przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski. W trakcie wydarzenia zostaną wręczone dyrektorom szkół m.in. pakiety edukacyjne poświęcone życiu Jana Karskiego opracowane przez Muzeum.
***
Liga Narodowa (1893–1928)
Wspomnienia i relacje uczestników ruchu Ligi Narodowej mają długą historię. Inicjatywę opracowania dziejów organizacji podjął jeszcze Roman Dmowski w końcu lat dwudziestych XX w. Niestety, po wybuchu II wojny światowej zgromadzona dokumentacja w większości zaginęła, a spora jej część spłonęła podczas powstania warszawskiego.
Do dziś zachowały się jedynie szczątkowe relacje, odezwy i inne dokumenty. Tomasz Sikorski i Adam Wątor wybrali spośród materiałów zgromadzonych w Archiwum PAN w Warszawie te, które najlepiej przybliżają założenia i cele Ligi Narodowej w kontekście dylematów i wyzwań epoki.
Przedstawiony wybór nakreśla możliwie szeroki pejzaż polskiego środowiska narodowo-demokratycznego na przełomie wieków oraz w pierwszych latach II Rzeczypospolitej – daje wyobrażenie o jego działalności zarówno w świecie politycznym, jak i społecznym.
Umieszczone w tomie wspomnienia spisali wybitni działacze narodowo-demokratyczni i wpływowi członkowie Ligi Narodowej: Roman Dmowski, Stanisław Bukowiecki, Antoni Marylski, Zdzisław Próchnicki, Stanisław Grabski, Stanisław Rowiński, Marian Seyda, Gustaw Simon, Józefat Bohuszewicz, Stanisław Zieliński i Władysław Łukaszewicz.
wybór, wstęp i opracowanie: Tomasz Sikorski, Adam Wątor
wydawca: Muzeum Historii Polski
seria: 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki
rok wydania: 2015
***
Przewrót w Polsce
Przewrót w Polsce to relacja pierwszego premiera odrodzonej Polski o pracach jego rządu, przedstawionych na tle historycznych przemian końca wojny i początku okresu powojennego. Jędrzej Moraczewski ukazuje trudności, z jakimi borykała się władza kraju wreszcie – po 123 latach zaborów – wolnego i zjednoczonego, ale równocześnie zrujnowanego gospodarczo, skonfliktowanego o sporne terytoria z sąsiednimi narodami, głęboko podzielonego politycznie. Dzieło, napisane w 1919 roku, stanowi zapis dokonań rządzących i społeczeństwa w pierwszych miesiącach niepodległości, a zarazem świadectwo ówczesnych emocji oraz bezwzględnej walki antagonistycznych stronnictw ideowych. Narracja Moraczewskiego również pełni funkcję perswazyjną: ma przekonać czytelnika do polityki Józefa Piłsudskiego i obozu socjalistycznego, zdezawuować działalność ich oponentów. Wstęp i opracowanie tekstu autorstwa Tomasza Nałęcza pozwalają dotrzeć do treści ukrytych w tej opowieści, umożliwiają krytyczną lekturę spisanej na gorąco relacji.
Jędrzej Moraczewski
wstęp i opracowanie: Tomasz Nałęcz
wydawca: Muzeum Historii Polski
seria: 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki
rok wydania: 2015
***
Pierwszą publikację w serii 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki – Piłsudski jakim Go znałem Leona Wasilewskiego, ze wstępem prof. Andrzeja Friszke, można zakupić w sklepie Muzeum Historii Polski lub pobrać nieodpłatną wersję elektroniczną książki.
Źródło: MHP
ls