Pokazy filmów, koncerty, spotkania z pisarzami piszącymi w języku francuskim, a także atrakcje kulinarne, w ramach których można wygrać lot do Paryża znalazły się w programie tegorocznych Dni Frankofonii w Polsce. Odbywać się one będą od 4 do 30 marca w ośmiu miastach Polski.
"Tegoroczny program Dni Frankofonii w Polsce jest bardzo bogaty, obfituje w wiele różnych wydarzeń" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Pierre Buhle ambasador Francji w Polsce.
Nowością tegorocznych Dni Frankofonii jest "Trasa Smaki Świata". W ponad 30 restauracjach w Warszawie będzie można skosztować dania charakterystyczne dla krajów obszaru Frankofonii. "Warszawscy restauratorzy podeszli do tego projektu bardzo ambitnie" - podkreślił Franck Pezza, z Przedstawicielstwa Walonia-Bruksela w Polsce.
W trakcie Dni Frankofoni odbędzie się także festiwal filmowy, na którym pokazane zostaną m.in. filmy kanadyjskie, szwajcarskie, marokańskie czy rumuńskie. Zaprezentowane będą także trzy filmy i trzy spektakle teatralne francuskiego reżysera Patrice Chereau.
Uczestnicy projektu "Smaki Świata" będą mogli wygrać lot do Paryża dla dwóch osób linią Air France wraz z bonem na zakupy w wysokości 100 euro, weekend dla dwóch osób w apartamencie prezydenckim w jednym z hoteli w Warszawie, a także wieczór z kolacją w Teatrze Lido w Paryżu. Finał konkursu odbędzie się 20 marca, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Frankofonii.
W trakcie Dni Frankofoni odbędzie się także festiwal filmowy, na którym pokazane zostaną m.in. filmy kanadyjskie, szwajcarskie, marokańskie czy rumuńskie. Zaprezentowane będą także trzy filmy i trzy spektakle teatralne francuskiego reżysera Patrice Chereau.
Widzowie będą mogli także obejrzeć film dokumentalny "Zgubna pomoc" poświęcony realizowanemu przez trzy lata programowi pomocy dla Haiti, udzielonej po trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 roku.
17 marca odbędzie się spotkanie z haitańskim pisarzem Michelem Soukarem pod tytułem "Polska-Haiti zapomniane pokrewieństwo", poświęcone relacjom historycznym i kulturalnym między Polską a Haiti, a 29 marca odbędzie się charytatywny koncert dla Haiti, na którym wystąpi haitański artysta Carlton Rara.
Dni Frankfonii odbywać się będą od 4 do 30 marca w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rybniku, Zielonej Górze, Poznaniu, Toruniu i Szczecinie. Więcej informacji na temat obchodów można znaleźć na stronie internetowej: www.frankofonia-polska.pl
Dni Frankofonii w Polsce zorganizowały ambasady w Polsce: Belgii, Grecji, Kanady, Francji, Luksemburga, Libanu, Demokratycznej Republiki Kongo, Rumunii i Szwajcarii oraz Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela, Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.
W skład Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OFI) skupiającej rządy krajów francuskojęzycznych wchodzi obecnie 77 państw w tym 57 członków i 20 obserwatorów, do których należy Polska. Organizacja reprezentuje ponad 220 mln osób posługujących się na co dzień językiem francuskim; według szacunków w 2050 r. wspólnota będzie liczyć 700 mln osób, z czego cztery piąte zamieszkiwać będzie kontynent afrykański. (PAP)
krm/ ls/