24.03.2020
IPN zaprasza do obejrzenia dyskusji o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 24 marca 2020 r. o godz. 13.00 na kanałach mediów społecznościowych IPN oraz na IPNtv.
Uczestnicy dyskusji:
* prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej)
* dr Marcin Urynowicz (IPN)
* dr Tomasz Roguski (IPN)
Prowadzenie: Mirosław Biełaszko (IPN, Trójka Polskie Radio)
IPN zaprasza do oglądania rozmowy w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej (https://www.facebook.com/ipnwarszawa; https://www.facebook.com/ipngovpl/) oraz na kanale YouTube.
Podczas rozmowy poruszone zostaną zagadnienia związane z udzielaniem pomocy przez Polaków (tzw. Sprawiedliwych) osobom narodowości Żydowskiej w czasie II wojny światowej – wszystko w kontekście grożącej Polakom za taką pomoc śmierci. Historycy zastanowią się nad postawami polskiego społeczeństwa, scharakteryzują różne typy zachowań, od bohaterstwa aż po przypadki szmalcownictwa. Omówią też działania mające na celu ochronę Żydów podjęte przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, Rząd Polski na uchodźstwie, Kościół katolicki i organizacje społeczne. Zastanowią się również nad przyczyną obecnego ożywienia emocjonalnych dyskusji na temat relacji polsko –żydowskich. W jakim stopniu wynikają one z międzynarodowej sytuacji politycznej, w jakim zaś są kolejną próbą interpretacji historii przez nowe pokolenia.
24 marca 2020 roku po raz trzeci będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija dokładnie 76 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.
Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”. Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.
Źródło: IPN