W poniedziałek 25 stycznia o godz. 18:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się dyskusja pt. „Rok 1945 – między traumą a radością” na kanwie książki Magdaleny Grzebałkowskiej „1945. Wojna i Pokój”.
Magdalena Grzebałkowska w swojej książce przedstawia rzeczywistość roku 1945 na ziemiach polskich – czas radości dla jednych mieszkańców tych terenów, czas dramaty dla innych, czas niepewności dla wszystkich.
Swoją opowieść buduje na kształt kalendarza – w dwunastu opowieściach próbuje oddać atmosferę roku 1945, nie zamykając się jedynie w kręgu spraw polskich. Opisuje warunki życia w zrujnowanej, wyzwolonej Warszawie i początki jej odbudowy, prezentuje początki polskiej obecności w równie zniszczonym Wrocławiu, ale oddaje także głos niemieckim mieszkańcom Prus Wschodnich: dzieciom, tracącym rodziców w czasie ucieczki przez zamarznięty Zalew Wiślany, rodzicom, tracącym dzieci w katastrofie niemieckiego okrętu „Wilhelm Gustloff”.
Wszystkie teksty łączy jedno: spojrzenie na opisywane czasy z perspektywy zwykłego człowieka, dla którego wojna i pokój są pojęciami względnymi, związanymi nie z wielką polityką i przebiegiem linii frontu, ale z poczuciem własnego bezpieczeństwa i stabilizacji. „Stereotypowo myśli się o tym roku, tak jak nauczyła nas propaganda. Strzały w powietrze na wiwat 8 maja, Niemcy wychodzą, wszyscy się cieszymy i potem już jedna wielka szczęśliwość. Prawda jest taka, że ja cały czas płaczę przy tym temacie. To zgroza, straszny był rok 1945” – mówiła w jednym z wywiadów autorka.
W spotkaniu wezmą udział: autorka książki Magdalena Grzebałkowska, dr hab. Marcin Zaremba historyk, badacz dziejów najnowszej historii Polski, pracownik ISP PAN i Zakładu Historii XX w. UW, a poprowadzi je dr Mikołaj Mirowski, historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Dyskusja organizowana jest w ramach cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”.
Muzeum Historii Polski i portal dzieje.pl objęły wydarzenie patronatem.
25 stycznia, g. 18.00 w siedzibie organizatora: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi ul. Gdańska 13.
Wstęp wolny.
Źródło: MHP