W sobotę rozpoczyna się cykl bezpłatnych wakacyjnych wycieczek po stolicy, które w ramach projektu "Warszawa, Ty i ja” organizuje Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Zaplanowano 17 wycieczek o tematyce historycznej, po jednej w każdej dzielnicy.
Wycieczki odbywać się będą w weekendy od 28 czerwca do 30 sierpnia, każda potrwa ok. dwóch godzin; osiem z nich to wyprawy rowerowe. Towarzyszyć im będą mini wykłady. Cały cykl zakończy się grą miejską na Starym Mieście. Projekt "Warszawa, Ty i ja” współfinansowany jest ze środków stołecznego ratusza; skierowany jest do rodzin z dziećmi.
Każda z wycieczek przewidziana jest dla 50 osób (ok. 16 rodzin). Każda rodzina może uczestniczyć w dowolnej liczbie spacerów; najbardziej aktywne otrzymają nagrody. Rozpoczynając udział w projekcie, każda rodzina otrzyma specjalną mapę Warszawy, która będzie uzupełniana naklejkami rozdawanymi podczas poszczególnych wycieczek, prezentującymi najciekawsze punkty wypraw.
Udział w projekcie jest bezpłatny, ale liczba miejsc – ograniczona. Zapisywać się można za pośrednictwem strony projektu www.wtij.duch.edu.pl. Zapisy będą możliwe od poniedziałków, tydzień przed planowaną wycieczką. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie: 692 981 439 lub na stronach fundacji (www.duch.edu.pl) i projektu.
Wycieczki odbywać się będą w weekendy od 28 czerwca do 30 sierpnia, każda potrwa ok. dwóch godzin; osiem z nich to wyprawy rowerowe. Towarzyszyć im będą mini wykłady. Cały cykl zakończy się grą miejską na Starym Mieście. Projekt "Warszawa, Ty i ja” współfinansowany jest ze środków stołecznego ratusza; skierowany jest do rodzin z dziećmi.
Jak poinformowała w rozmowie z PAP Katarzyna Mickiewicz z Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, wycieczki prowadzić będą wykładowcy na co dzień współpracujący z fundacją; są to historycy i przewodnicy po Warszawie. Dodała, że wycieczki przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym - choć niektóre tematy są dość poważne, zapewniła, że wykładowcy będą starali się prowadzić je tak, aby nie nudziły się dzieci nawet z najmłodszych klas. "Oczywiście nie zabraniamy uczestniczenia z młodszymi dziećmi, to rodzice decydują" - powiedziała.
Jak wyjaśniła, na razie zapisywać się można tylko na kilka pierwszych wycieczek, aby osoby, którym zmienią się wakacyjne plany, nie blokowały miejsc.
Piesze wycieczki zaplanowano na Pradze Południe (28 czerwca, zatytułowana "Czym pachnie Saska Kępa?"), na Mokotowie (6 lipca "Z Morskiego Oka pod skocznię"), na Ochocie (12 lipca "Z Ochotą na polowanie"), w Rembertowie (19 lipca "Zielny Mars"), na Woli (20 lipca "Gloria victis? Vae victis!"), na Żoliborzu (27 lipca "Zielony Żoliborz, czerwony Żoliborz"), na Pradze Północ (2 sierpnia "Rzuć bracie blagę i chodź na Pragę!"), we Włochach (17 sierpnia "Z kościoła do siedziby NKWD"), w Wawrze (23 sierpnia "Wawer z +Różyczką+ w tle").
Wycieczki rowerowe odbędą się na Bielanach (5 lipca, "Między wiecznością a ciałem"), na Ursynowie (13 lipca, "Niemcewicz, Anioł i dąb Mieszko"), w Wilanowie (26 lipca, "Nowa wieś, czyli Wilanów"), na Białołęce (9 sierpnia, "Śladami białołęckich kościołów"), w Ursusie (10 sierpnia, "Z Niedźwiedziem za pan brat"), w Wesołej (16 sierpnia, "Dwa kościoły i +Szafa gra+”), na Bemowie (24 sierpnia, "Forty przyjaźni") i na Targówku (30 sierpnia, "Tam, gdzie najpierw była Warszawa").
Kończąca cykl gra miejska odbędzie się 6 września w Śródmieściu - na Starym Mieście.
Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii powstała, aby popularyzować historię wśród dzieci i młodzieży. Prowadzi zajęcia i wykłady wykraczające poza zakres programu szkolnego dla poszczególnych klas. Prowadzone są w sposób niekonwencjonalny i angażujący uczestników, aby wzbudzić w nich zainteresowanie historią. (PAP)
akw/ itm/