Piesze i konne walki rycerskie, występy teatralne i koncerty muzyki dawnej, pokazy kuglarskie, sokolnicze, taneczne – te m.in. atrakcje złożą się na trzydniowy festiwal kultury średniowiecznej „Oblężenie Malborka” organizowany na malborskim zamku.
„Tegoroczne +Oblężenie Malborka+ organizujemy jako spotkanie z historią przeznaczone przede wszystkim dla rodzin. Chcemy zaprosić turystów do średniowiecznego miasta, aby mogli poczuć jego klimat, spotkać rycerzy, ale też poznać świat ówczesnej kultury i zabawy, w tym tańce, śpiew czy teatr” – powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Rafał Mańkus. Jak dodał, impreza startuje w piątek, a zakończy się niedzielę.
Jednych z najważniejszych elementów festiwalu będą pokazy walk rycerskich, nad którymi pieczę sprawuje Krzysztof Górecki – główny organizator odbywającej się od wielu lat inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.
Górecki powiedział PAP, że każdego dnia festiwalu zaplanowano trzy-cztery (w zależności od dnia imprezy) turnieje piesze z udziałem rycerzy reprezentujących różne polskie bractwa i drużyny. „Będą to walki rycerzy wyposażonych w miecze i tarcze prowadzone w systemie jeden na jednego, ale też walki samoczwart, czyli potyczki, w których dwóch rycerzy walczy z dwoma przeciwnikami, gdzie dobór broni jest już dowolny, a rycerze muszą wykazać się nie tylko walecznością, ale też umiejętnościami taktycznymi” – powiedział Górecki.
Obok walk pieszych każdego dnia imprezy zaplanowano także po trzy-cztery turnieje konne, w których udział wezmą rycerze z Xiążęcej Drużyny z Warszawy oraz Grupy Konnej „Dextrarius” z Ogrodzieńca. W planach są też turnieje łucznicze i kusznicze. W niedzielę – z myślą o rycerzach i gościach imprezy, w zamkowej fosie ma odbyć się specjalna msza.
W przerwach między walkami rycerzy zaplanowano etiudy teatralne pokazujące średniowieczne życie na krzyżackim zamku, występy kuglarzy, żonglerów, tancerzy a także zespołów muzycznych grających średniowieczną muzykę. W planach są też pokazy sokolników. „Zaprosiliśmy na sokolników z Czech, którzy uważani są za najlepszych w swoim fachu” – dodał Górecki
Mańkus poinformował, że na tegoroczne „Oblężenie Malborka” złoży się m.in. ponad 30 koncertów w wykonaniu kilku zespołów grających muzykę dawną (wystąpią m.in. grupy Roderyk, Tryzna i White Garden), a także kilkadziesiąt przedstawień teatralnych. „Każdego dnia planujemy po kilkanaście spektakli” – podkreślił Mańkus.
Na dzieci czekać też będą dwa place zabaw, w tym historyczny, gdzie animatorzy zaprezentują średniowieczne rzemiosła i będą uczyć najmłodszych gier i zabaw, z których korzystali ich rówieśnicy w średniowieczu.
Na koniec każdego z trzech dni imprezy organizatorzy zapraszają na nocne zwiedzanie malborskiego zamku, w ramach którego na turystów czekają specjalne atrakcje, w tym wstęp do większej liczby pomieszczeń, niż zazwyczaj proponuje się w trakcie takich wycieczek.
Częścią festiwalu będą także dwa jarmarki z kilkudziesięcioma kramami, w których swoje wyroby prezentować będą m.in. bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, stolarze, garncarze, rusznikarze, łucznicy i drukarze.
Co roku na Oblężenie przygotowywana jest pamiątkowa moneta stylizowana na monety krzyżackie. W tym roku będzie to żeton nawiązujący do XV-wiecznego szeląga, a znajdzie się na niej m.in. rysunek przedstawiający baszty mostowe.
W sumie w organizację „Oblężenia Malborka” zaangażowanych będzie kilkaset osób. Imprezy składające się na festiwal odbywać się będą w rożnych przestrzeniach malborskiej warowni. (PAP)
aks/ par/