Azjatyckie kino - filmy grozy, horrory i westerny - a także koncerty i wykłady wypełnią tegoroczną, ósmą edycję festiwalu Pięć Smaków. Impreza odbywać się będzie od 12 do 20 listopada w stołecznych kinach, kawiarniach, a także m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Impreza ma na celu prezentowanie nieznanych szerzej prac azjatyckiego kina a także promowanie kultury azjatyckiej w Polsce. Jak zaznaczył dyrektor festiwalu Jakub Królikowski, podczas wtorkowej konferencji prasowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wszystkie filmy pokazywane będą w Polsce po raz pierwszy. Dodał, że choć rodzima widownia może nie być zaznajomiona z nazwiskami twórców, których filmy będą prezentowane na festiwalu, za granicą uznawani są oni za wschodzące gwiazdy kina.
W tym roku sekcję "Focus", która do tej pory była sekcją narodową - prezentującą dorobek filmowy konkretnego kraju - zastąpi sekcja "Queer Azja". "Będzie to przegląd kina tematycznie poświęconego identyfikacji seksualnej, płciowości, seksualności, filmom LGBT. Chcemy tą sekcją wpisać się w dyskusję na gorący w Polsce temat, dyskusją o gender. Przyjrzeć się jak inne kraje przerobiły sobie ten temat. Takie kraje jak Filipiny, Wietnam, Tajlandia uporały się z tym problemem, dyskusją społeczną. Dla nas to wciąż jest gorący temat, wywołujący wiele kontrowersji" - mówił Królikowski.
Impreza ma na celu prezentowanie nieznanych szerzej prac azjatyckiego kina a także promowanie kultury azjatyckiej w Polsce. Jak zaznaczył dyrektor festiwalu Jakub Królikowski, wszystkie filmy pokazywane będą w Polsce po raz pierwszy.
"Bardzo ciekawą sekcją będzie +Kino na Dzikim Wschodzie+ poświęcone westernom azjatyckim, filmom zrealizowanym w Azji, zainspirowanych tym amerykańskim gatunkiem. +Nowe kino Azji+ to kontynuacja corocznego cyklu, będącego przeglądem, panoramą kina z Azji wschodniej i południowo-wschodniej. Mamy także bardzo rozbudowaną sekcję kina grozy. Ważne będą także dwa pokazy specjalne - +Dama z Seulu+ - bardzo oryginalny film, łączący kino gangsterskie, kryminalne z kinem queer - a także premiera nowego filmu Ann Hui, reżyserki słynnego +Prostego życia+" - dodał dyrektor festiwalu.
Tegoroczna impreza rozpocznie się 12 listopada w kinie Muranów od pokazu "Damy z Seulu" (2014) autorstwa koreańskiego reżysera Jang Jina. W ramach "Sekcji specjalnej" widownia będzie miała okazję zobaczyć także obrazy "Fabryka dzieci" (2011) Eduardo Roya Jr., "Kanako w Krainie Czarów" (2014) Tetsuya Nakashimy, "Raid" (2011) w reżyserii Garetha Huw Evansa oraz "Złoty Wiek" (2014) Ann Hui, który zamknie festiwal 20 listopada.
Pozostałe sekcje to: "Nowe Kino Azji", "Queer Azja", "Na Dzikim Wschodzie", "Kino Grozy", "Azja w obiektywie" i "Przedsmaki". Zaplanowano także dyskusje, które odbywać się będą w Muzeum Azji i Pacyfiku. W programie m.in. wykład "Nieheteronormatywność w muzułmańskiej Azji" dr Katarzyny Górak-Sosnowskiej (13 listopada), "Seksualność i nagość w sztuce chińskiej" Magdaleny Furmanik, "Homoseksualizm w konfucjańskim kręgu kulturowym: Korea, Japonia, Tajwan" dr Christopha J. Shin-Janasiaka a także panel dyskusyjny "Gender w Azji, gender w Europie. Transseksualizm w filmie i rzeczywistości społecznej".
Tegoroczny program został uzupełniony w tym roku sekcją muzyczną. Odbędą się koncerty japońskiego wiolonczelisty Hiromichiego Sakamoto - który jest bohaterem filmu dokumentalnego +I tak nie zależy nam na muzyce+, pokazywanego w ramach festiwalu - oraz chiński zespół Dawanggang, łączący w swojej twórczości wpływy tradycyjnej muzyki Chin oraz współczesnego rocka i punk-rocka. Koncerty odbywać się będą 27 listopada i 8 grudnia w TR Warszawa.
Organizatorzy przygotowali także "Wietnamskie kino samochodowe" - pokazy filmów odbywać się będą w Centrum Handlowym Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce.
Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.piecsmakow.pl (PAP)
pj/ pz/