21.01.2021–01.06.2021
Nie da się rozmawiać o historii powszechnej bez uwzględnienia losów i perspektywy połowy ludzkości. Mimo że o kobietach mówi się coraz częściej, to w dominującej narracji historycznej wspomina się o nich na marginesach, w przypisach lub traktuje się je jako tło. W nowym cyklu przygotowanym przez Dom Spotkań z Historią zmieniamy te proporcje. Zapraszamy na comiesięczne dyskusje i debaty dotyczące historii kobiet i ich roli w dziejach, inspirowane książkami i projektami na temat kobiet oraz relacjami biograficznymi z Archiwum Historii Mówionej.
Kobiety to aktywne uczestniczki wszystkich historycznych wydarzeń – brały udział w wojnach, powstaniach i rewolucjach, inicjowały zmiany społeczne i obyczajowe, i wdrażały je. Nie bez znaczenia było opracowanie wi-fi czy odkrycie radu i polonu, czego dokonały kobiety. Licznie uczestniczyły w wydarzeniach, które zwykle poznajemy z pominięciem kobiecego zaangażowania – ich wspomnień i narracji. Bez wsłuchania się w te głosy nasza wiedza jest nie tylko uboższa czy ograniczona, ale też niepełna i wyrwana z kontekstu.
W ramach cyklu „Kobiety. Nasza historia” opowiemy herstorie sprzed wojny i z okresu powojennego, o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, rozkwicie „Solidarności”, zmianach w czasie transformacji, rewolucji seksualnej i walkach o własne prawa. W trakcie spotkań będziemy rozmawiać o kobiecych strajkach i buntach, macierzyństwie i służbie, walce o przetrwanie i pracy czy przyjaźni i miłości. Krytycznie przyjrzymy się ich postawom i działaniom, ale przypomnimy też zapomniane nazwiska i porozmawiamy o bohaterkach naszych czasów. Wsłuchamy się w opowieści kobiet o ich życiu codziennym zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej. Zastanowimy się nad kobiecą perspektywą w narracji historycznej oraz używaniem feminatywów.
Spotkania, debaty i dyskusje z udziałem historyczek, dziennikarek, pisarek, socjolożek, autorek murali, akcji miejskich, działaczek i reżyserek będą odbywały się raz w miesiącu. Na pierwsze spotkanie on-line zapraszamy symbolicznie w Dzień Babci – 21 stycznia, o godzinie 18.00 na Facebooku DSH. Porozmawiamy o kobiecych biografiach, poszukiwaniu własnych tradycji i wsłuchiwaniu się w opowieści babć, matek i ciotek. Więcej informacji o spotkaniu: https://bit.ly/3qhfXlY
Autorką cyklu jest Anna Czerwińska — działaczka na rzecz praw kobiet i ekspertka równościowa. Była współkuratorką wystaw poświęconych historii kobiet, przygotowywanych we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER, takich jak „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej” czy „Niepokorne 1976–1989”. Wraz z Anną Kotowską (Miasto jest nasze) opracowała kampanię „Ulice dla kobiet”, a przy współpracy z Anną Grzelewską wyreżyserowała film dokumentalny o pierwszej dźwiękowczyni, Halinie Paszkowskiej (Fundacja Szkoła Wajdy).
Więcej informacji i terminy kolejnych spotkań na stronie: www.dsh.waw.pl
Organizatorzy:
Dom Spotkań z Historią
Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka Karta
Źródło: DSH