16.05.2019–17.05.2019
16-17 maja odbędzie się, organizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie, konferencja naukowa „Epistolografia w Polsce Ludowej (1945–1989). List i jego pochodne w systemie politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym państwa”.
Konferencja odbędzie się w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25).
We współczesnym świecie, zdominowanym przez media elektroniczne, tradycyjna papierowa korespondencja przechodzi do lamusa. Cyfrowy obieg informacji, a zwłaszcza rewolucja internetu, nieodwracalnie zmieniły dotychczasowe sposoby i narzędzia komunikacji. Poręczne, mobilne urządzenia elektroniczne umożliwiły uzyskanie niemal nieograniczonego dostępu do wiadomości i dzielenie się nimi na bieżąco – w czasie rzeczywistym. Współczesne komunikatory zmieniają świat. Opublikowane w nich treści wywołują emocje, generują dyskusje i komentarze, które w odpowiednich warunkach prowadzą nawet do zmiany systemów społeczno-politycznych (czego doskonałym przykładem była tzw. arabska wiosna).
Wieloaspektowy i złożony problem związany z rozwojem i obecnością mediów cyfrowych organizatorzy konferencji zostawiają jednak na boku; jest on tylko pretekstem do spojrzenia wstecz – na czasy, gdy jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji była korespondencja listowna i jej pochodne.
Celem konferencji jest m.in. próba odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odgrywały w obiegu informacyjnym Polski Ludowej korespondencja i jej pochodne oraz w jaki sposób, w jakim zakresie i na ile skutecznie – mimo wszystkich związanych z tym ograniczeń systemowych – wpływały na tamtą rzeczywistość polityczną, społeczną, gospodarczą i kulturalną. Czy mogły ją kształtować w sposób podobny do nowoczesnych – cyfrowych narzędzi komunikacji?
W ramach sesji przybliżone zostaną następujące grupy tematów i związanych z nimi zagadnień szczegółowych:
- Korespondencja jako źródło historyczne – problemy metodologiczne
- Aspekt polityczny. List jako narzędzie walki, interwencji i dialogu politycznego
- List i jego pochodne w systemie opresji państwa
- Aspekt społeczny i gospodarczy
- Aspekt społeczny i kulturalny
- Instytucje związane z obiegiem korespondencji
- Konkursy historyczne ogłaszane przez media lokalne (lata dziewięćdziesiąte) – pierwsze wypowiedzi nieskrępowane cenzurą dotyczące lat 1939–1989.
Źródło: Oddział IPN w Warszawie