29.11.2016–29.11.2016
Liderem jakiego zespołu był Bogdan Łyszkiewicz? Za pieniądze ze sprzedaży którego obrazu Jan Matejko kupił dworek w Krzesławicach? Modelką malarzy jakiej epoki była Zofia Paluchowa? W którym dramacie Stanisława Wyspiańskiego został uwieczniony Franciszek Ptak? W jakim filmie Andrzej Wajda opowiedział historię Piotra Ożańskiego? Odpowiedzi na te i inne pytania o Nową Hutę można poznać w ramach projektu historycznego Korowód Nowohucki, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, który organizacje Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.
29 listopada 2016 r. o godz. 18.00 planowana jest premiera gry planszowej, której scenariusz opiera się o losy postaci z Korowodu – wówczas w C-2 Południe Cafe (os. Górali 5) odbędą się specjalne otwarte planszówkowe rozgrywki. Z kolei 21 listopada o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury Norwida (os. Górali 5) animatorzy i nauczyciele wezmą udział w warsztatach z wykorzystania gry jako narzędzia edukacyjnego, np. podczas lekcji historii. Fabuła gry planszowej Korowód Nowohucki oparta jest o historie dwudziestu lokalnych bohaterów i w przystępny sposób opowiada o dziejach terenów obecnej Nowej Huty od legendarnej Wandy do Bogdana Łyszkiewicza z zespołu Chłopcy z Placu Broni.
Projekt bazuje na specjalnie przygotowanej grafice komputerowej przedstawiającej w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i będąc ważne dla miejscowej społeczności, ilustrują dzieje lokalnej kultury. Poczet otwiera legendarna Wanda. Za nią kroczą m.in.: cysters i malarz Stanisław Samostrzelnik, Jan Matejko, który był właścicielem dworku w Krzesławicach, „Piękna Zośka” – młodopolska modelka zamordowana przez zazdrosnego męża, działacz ludowy Franciszek Ptak, szef zespołu projektującego Nową Hutę Tadeusz Ptaszycki, ks. Kazimierz Jancarz – kapelan nowohuckiej „Solidarności”, artysta Marian Kruczek czy Bogdan Łyszkiewicz – lider zespołu „Chłopcy z Placu Broni”. Grafika jest punktem wyjścia do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych oraz różnorodnych działań.
Premiera animacji Korowód Nowohucki, prezentacja plakatów i pocztówek przedstawiających postaci zilustrowane w Korowodzie, a także oprowadzanie szlakiem postaci ważnych w dziejach dzielnicy odbyła się 17 września 2016 r. w ramach akcji Zajrzyj do Huty. Spacer poprowadził historyk Paweł Jagło, odpowiedzialny za stronę merytoryczną projektu. W Bibliotece OKN w tym samym dniu można było zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim. Premierę animacji komputerowej w Kinie Studyjnym Sfinks oraz spacer poprzedziła krótka prezentacja założeń całego projektu.
Animację filmową ze wszystkimi postaciami z Korowodu można obejrzeć na stronie internetowej www.okn.edu.pl. Jej autorką jest Joanna Wójcik. Pocztówki oraz plakaty przedstawiające postaci zilustrowane w Korowodzie można natomiast otrzymać w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5). Z kolei plakaty w formacie A1 zawisły na słupach na terenie Krakowa w drugiej połowie października, promując zarówno sam projekt, jak i zapomniane lokalne historie związane z danymi postaciami. Afisze w przestrzeni publicznej Krakowa przedstawiają cały Korowód oraz trzy wybrane postaci, reprezentujące trzy okresy w historii terenów, na których powstała Nowa Huta: „Piękną Zośkę” (okres od legendarnej Wandy aż do 1949 r.), Tadeusza Ptaszyckiego (lata 1949-1989) oraz Bogdana Łyszkiewicza (czasy współczesne). Autorkami grafiki komputerowej z 20 postaciami ważnymi dla historii Nowej Huty, na której bazuje cały projekt są Anna Gotfryd-Kolecka i Róża Kolecka.
Projekt zakończy się w grudniu 2016 r., choć Korowód Nowohucki będzie trwać dalej. Losy bohaterów będą m.in. tematem konkursu historycznego dla młodzieży „Od Wandy do Sendzimira”. Bieżące informacje o projekcie, animacja, ilustracje oraz biografie 20 postaci związanych z Nową Hutą dostępne są stronie www.okn.edu.pl.
portal dzieje.pl jest patronem Korowodu Nowohuckiego
Źródło: Dział Animacji i Promocji Kultury Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
ls/