Epoka nowożytna

04.02.2016 aktualizacja 11.08.2016

Kultura renesansu na artystycznych lekcjach w Krośnie

Cykl spotkań Kultura Wieków Dawnych Cykl spotkań Kultura Wieków Dawnych

Kulturę renesansu od strony ówczesnej mody, muzyki oraz zwyczajów będzie można poznać podczas artystycznych lekcji, które rozpoczną się w piątek w Krośnie. To czwarta odsłona cyklu spotkań Kultura Wieków Dawnych.

Organizatorem cyklu jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie i Fundacja Paderewskiego. Jak zauważyła Małgorzata Baranowska-Mika z RCKP XVI wiek przyniósł wielkie zmiany w wielu dziedzinach życia, w tym także w modzie. Jej zdaniem renesansowe stroje i kostiumy odzwierciedlały zarówno postęp kulturowy, jaki zachodził w Polsce, jak i rozwój handlu, który umożliwiał coraz większym kręgom ludzi dostęp do nowych materiałów. Moda była też wizytówką statusu społecznego.

„Dwór zarezerwował dla siebie jedwab. W niektórych miejscach posiadanie tego materiału przez biedotę było nawet surowo karane” – wyjawiła Baranowska-Mika.

Jak podkreśliła, ludzie zamożni epoki odrodzenia ubierali się w wyszukane szaty, suknie w jaskrawych kolorach. Ich stroje ozdabiały złote i srebrne hafty, o bogatych, wymyślnych wzorach. Były to często ilustracje legend, czy scen biblijnych albo motywy przyrodnicze. Ponadto ludzie renesansu lubowali się także w biżuterii i futrach.

Artystyczne lekcje poprowadzi znany zespół muzyki dawnej Filatura di Musica, który wystąpi w strojach z epoki. Opowieściom o świecie mody renesansowej towarzyszyć będzie ówczesna muzyka, która była obecna na dworach, oficjalnych uroczystościach, biesiadach i zabawach.

Zespół Filatura di Musica specjalizuje się w repertuarze europejskiej muzyki renesansowej, barokowej i klasycznej. Muzycy grają na instrumentach historycznych, takich jak viola da gamba, viola d’amore, altówka barokowa, teorba czy lutnia, które także będą prezentować i przybliżać widzom podczas spotkania.

Kolejne spotkania z kulturą renesansu odbędą się jeszcze w sobotę i poniedziałek. Na te dni przewidziano koncert zespołu Filatura di Musica w krośnieńskim kościele farnym, w czasie którego zabrzmi głównie polska muzyka z końca XVI stulecia, przede wszystkim repertuar religijny, przeznaczony do wykonań domowych oraz prywatnych nabożeństw i modlitw.

Baranowska-Mika zauważyła, że XVI wiek to epoka paradoksów i wewnętrznych sprzeczności; czas rozwoju nauk i humanizmu, a jednocześnie okres kumulacji niepokojów społecznych i wojen religijnych.

„Odrodzenie myśli antycznej w zakresie sztuk pięknych i literatury splatało się jednocześnie z kulminacją wyrafinowanej i intelektualnej polifonii, której naturalnym źródłem pozostawała muzyka tworzona pod auspicjami Kościoła katolickiego” – zaznaczyła Baranowska-Mika.

W programie koncertu znajdą się muzyczne opracowania Księgi Psalmów, które stworzył Mikołaj Gomółka do sławnego tłumaczenia Jana Kochanowskiego. Będą też motety łacińskie autorstwa Wacława z Szamotuł i Marcina ze Lwowa (Leopolity), tworzone w duchu polifonii franko-flamandzkiej i rzymskiej.

Uzupełnieniem koncertu będzie angielska, włoska i polska muzyka z pierwszej połowy XVII wieku, prezentująca pierwsze zdobycze włoskiego baroku, zarówno w zakresie kompozycji religijnych (utwory z tzw. Albumu Sapieżyńskiego), jak i świeckich (Hume, Frescobaldi).

Wstęp na koncert będzie bezpłatny. Krośnieńskie spotkania z kulturą odrodzenia zakończy poniedziałkowy spektakl „Płoche miłostki Stańczyka”. To zabawna, krótka opowieść o perypetiach słynnego błazna, który z jednej strony zmaga się z nieodwzajemnionym uczuciem do młodej dwórki królowej Bony – Katarzyny; z drugiej - z niechcianymi amorami wpływowej i zazdrosnej ochmistrzyni. (PAP)

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL