Występem kwartetu saksofonowego Morpheus rozpocznie się w sobotę w Warszawie Letni Festiwal Nowego Miasta. W ciągu trzech kolejnych weekendów na koncertach prezentowana będzie polska muzyka. Po Nowym Mieście będzie można odbyć spacer z przewodnikiem.
W ramach festiwalu obok dzieł słynnych twórców, Fryderyka Chopina czy Karola Szymanowskiego, zabrzmią utwory kompozytorów mniej znanych. Polską muzykę zagrają m.in. orkiestra Warsaw Camerata, saksofonista Cezariusz Gadzina, duet perkusyjny Piotr Iwicki i Milo Kurtis, Wachnik Trio, zespół muzyki dawnej La Tempesta, kwartet Wilanów.
W kościele św. Jacka na Nowym Mieście w najbliższą niedzielę Gadzina i Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego wykonają "Tryptyk jagielloński" Andrzeja Panufnika i "Hymnus. Refugium et spes" Maciej Małeckiego. Zabrzmią również Preludia Fryderyka Chopina w opracowaniu Małeckiego. Małecki, pianista i kompozytor, jest autorem utworów instrumentalnych, wokalnych i scenicznych, a także piosenek o rodowodzie teatralnym.
W niedzielę 3 sierpnia w kościele Stygmatów św. Franciszka na Nowym Mieście zespół muzyki dawnej La Tempesta pod kierownictwem Jakuba Burzyńskiego zaprezentuje muzykę polskiego renesansu. W programie znalazły się "Psalmy pokutne" Szymona Madelki, przedstawiciela śląskiego renesansu.
Na zakończenie festiwalu 10 sierpnia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny kwartet Wilanów zaprezentuje muzykę kameralną. Zabrzmią m.in. Kwartet nr 2 Szymanowskiego, Fantazja na kwartet smyczkowy Karola Kurpińskiego i "Jesienna opowieść" Władysława Słowińskiego.
W ramach festiwalu odbędą się również plenerowe koncerty rodzinne, których będą mogli wysłuchać najmłodsi.
Festiwal poświęcony jest również zabytkom i historii Nowego Miasta. W ramach festiwalu organizowane będą wycieczki z przewodnikiem po tej części stolicy. Podczas spacerów będzie można poznać bliżej pałace czy kościoły na Nowym Mieście.
Nowa Warszawa została wydzielona jako strefa podmiejska aktem z 1408 r. Miejska zabudowa na północ od Starej Warszawy rozwijała się już wcześniej, miasto w granicach murów stało się bowiem za ciasne. Nowe miasto, pozbawione murów, zamieszkiwali biedniejsi warszawiacy. Do XVIII w. zabudowa Nowej Warszawy była drewniana, wówczas powoli zaczęto ją zastępować klasycystycznymi kamienicami i kościołami. Nowe Miasto zostało formalnie włączone w granice Warszawy w 1791 r.
Ta część stolicy została zniszczona w czasie powstania warszawskiego w 1944 r. Najważniejszymi punktami oporu były Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki, kościół św. Jana Bożego na Bonifraterskiej oraz zakłady Fiata przy ul. Sapieżyńskiej. Po II wojnie światowej Nowe Miasto odbudowano, jednak nie w całości i mniej dokładnie niż Stare Miasto. W miejscu części zabudowy stanęły bloki.
Letni Festiwal Nowego Miasta odbędzie się w Warszawie po raz siódmy. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna. (PAP)
mce/ ls/