Kultura i sztuka po 1989 roku

19.04.2016 aktualizacja 11.08.2016

Łódź: sytuacja uchodźców motywem przewodnim Transatlantyk Festiwal

Sytuacja uchodźców w Europie będzie motywem przewodnim tegorocznego PGNiG Transatlantyk Festiwal, który odbędzie się w Łodzi w dniach 23-30 czerwca. Zaplanowano również retrospektywę filmów w reż. Sergio Leone, a atrakcją ma być kino plenerowe - Łóżkoteka.

Jak podkreślili na wtorkowej konferencji prasowej organizatorzy festiwalu, co roku jest on związany z aktualnymi wydarzeniami społecznymi. W tegorocznej edycji jednym z tematów przewodnich będzie kryzys migracyjny w Europie.

"Poprzez przegląd filmów poruszających problemy uchodźców docierających do Europy oraz dyskusję chcemy zwrócić uwagę na ich trudną sytuację. Podchodzimy do tego od innej strony niż polityka, która nastraja do tego tematu bardzo negatywnie. Zamierzamy pokazać ludzi, których ten problem dotyczy bezpośrednio" - powiedział Jakub Dobkiewicz, menedżer działu inspiracja i edukacja Transatlantyk Festiwal.

W ramach jednego z projektów - Transatlantyk Focus - poprzedzającego festiwal, odbył się już pokaz filmu "Salam Neighbor", a 11 maja w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaplanowano projekcję obrazu "Rozdzieleni" oraz rozmowę z Kamilem Kamińskim, prezesem Fundacji Przestrzeń Wspólna, od 10 lat zajmującego się tematem uchodźców.

Koordynator festiwalu Jacek Sobczyński w rozmowie z PAP dodał, że tematyka związana z sytuacją migrantów będzie obecna także w programie głównym festiwalu.

"Od 23 do 30 czerwca pokażemy bardzo dużo filmów fabularnych i przede wszystkim dokumentów, w których temat uchodźców pojawia się ostatnio nader często. To było widoczne podczas tegorocznych festiwali w Berlinie i Sundance w Salt Lake City oraz innych tego typu wydarzeniach" - zaznaczył.

W sumie w repertuarze tegorocznej edycji ma znaleźć się ponad 150 filmów, w tym najnowsze produkcje, które zostaną zaprezentowane w maju w Cannes. "Dlatego nie możemy jeszcze ogłosić pełnego programu. Będzie on gotowy do połowy maja" - wyjaśnił.

We wtorek ogłoszono, że bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Sergio Leone. To twórca tzw. spaghetti westernów, czyli niskobudżetowych produkcji z lat 60. i 70., w których zacierała się granica pomiędzy dobrymi i złymi bohaterami. Do inspiracji obrazami włoskiego reżysera i scenarzysty przyznawali się m.in. Martin Scorsese, Francis Ford Coppola oraz Quentin Tarantino.

Uczestnicy filmowej imprezy zobaczą w Łodzi m.in. "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej", "Dobry, Zły, Brzydki", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce". Cześć projekcji zostanie wyświetlona z oryginalnych taśm 35 mm.

W ramach festiwalu już 15 czerwca ruszy Łóżkoteka. 50 łóżek z baldachimami oraz zamontowanymi wewnątrz projektorami i ekranami ustawionymi w centrum Łodzi stworzy wyjątkowe kino plenerowe. W jego ramach zaplanowano 35 seansów filmowych - m.in. "20 000 dni na Ziemi", "Dumni i wściekli", "Mapy Gwiazd", "Młodość", "Na własne ryzyko", "Obywatel roku", "Turyści".

"To atrakcja, która na pewno spodoba się nie tylko maniakom kina. Seanse zaplanowaliśmy wieczorem, a w ciągu dnia w łóżku będzie można zjeść posiłek, spędzić czas z rodziną, przeczytać książkę, czy wysłuchać audiobooka oraz spotkań z twórcami i gośćmi festiwalu" – dodał Dobkiewicz.

Trwającemu od 23 do 30 czerwca festiwalowi towarzyszyć będą różnego rodzaju wydarzenia edukacyjne. Wśród nich są m.in. spotkania panelowe poświęcone kinu i muzyce oraz warsztaty – m.in. dotyczące znaczenia identyfikacji wizualnej w marketingu filmowym, technologii motion capture, sztuki pisania scenariuszy oraz kreatywnego myślenia i dążenia do celu w branży artystycznej.

Większość pokazów filmowych zaplanowana jest w dziewięciu salach Kina Helios mieszczącego się w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Sukcesja. Projekcje będą bezpłatne.

Szósta edycja PGNiG Festiwalu Transatlantyk po raz pierwszy odbędzie się w Łodzi; poprzednie organizowane były w Poznaniu. Po raz pierwszy impreza ma sponsora tytularnego - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym PGNiG Festiwalu Transatlantyk. (PAP)

bap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL