24.10.2024
„Robotnicza Łódź a duszpasterz robotników. Życie i śmierć ks. Jerzego Popiełuszki” - to tytuł panelu naukowego, który IPN organizuje w 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Otwarte spotkanie odbędzie się 24 października o godz. 17 na Przystanku Historia w Łodzi (Piłsudskiego 5).
W spotkaniu poświęconym życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki wśród robotników wezmą udział dr hab. Krzysztof Lesiakowski, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dr Witold Bagieński i dr Franciszek Dąbrowski (obaj są pracownikami Archiwum IPN w Warszawie). Otwarty dla wszystkich panel naukowy poprowadzi dr Ewelina Ślązak z IPN w Łodzi.
W tych dniach na Placu Katedralnym w Łodzi można oglądać wystawę plenerową "Zło dobrem zwyciężaj. Ksiądz Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim" w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Składająca się z 15 wielkoformatowych plansz ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Przedstawia m.in. historię obecności duchownego w Gdańsku, Gdyni, Dębkach i na Półwyspie Helskim. Ekspozycję przed łódzką archikatedrą można oglądać do 29 października.
Autor wystawy pokazał mniej znane dotąd fakty z życia księdza Popiełuszki, przedstawiające go jako zwykłego człowieka, który w wakacyjne miesiące jeździł nad polskie morze, korzystając z gościny zaprzyjaźnionych osób.
Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przewodnikiem. Był także duszpasterzem krajowym ludzi pracy i służby zdrowia.
Od kwietnia 1982 r. regularnie celebrował w ostatnie niedziele miesiąca msze św. za Ojczyznę, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej Solidarności.
Księdza Popiełuszkę, wracającego 19 października 1984 r. z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, zatrzymali w pobliżu wioski Górsk trzej funkcjonariusze IV Departamentu MSW zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Prawdopodobnie zginął tego samego dnia, zanim esbecy wrzucili go do Wisły w pobliżu tamy we Włocławku. Pojawiały się też inne wersje jego śmierci, których nigdy nie potwierdzono. Na podstawie sekcji zwłok stwierdzono, że został brutalnie pobity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał mu się wokół szyi.
Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. (PAP)
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ dki/