09.03.2024–31.03.2024
Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli zaprasza do niezwykłego świata historii! Bilety na wydarzenia do nabycia online oraz w kasach Muzeum. Naszą ofertę śledzić można na muzhp.pl!
Koncert symfoniczny MENDELSSOHN, SZYMANOWSKI, BRAHMS
9 marca, godz. 19.00
Uroczysty koncert muzyki symfonicznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa będzie okazją spotkania z dyrygencką sztuką Georga Tchitchinadze - jednego z bardziej lubianych muzyków Gruzji, a także z solistą Krzysztofem Jakowiczem, wybitnym polskim skrzypkiem, wysoko cenionym przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania swoich utworów skrzypcowych.
Więcej: https://muzhp.pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-mendelssohn-szymanowski-brahms#date-62
Poranek filmowy Pingwin Pik-Pok i przyjaciele
10 marca, godz. 11.00
Czy tytuły Miś Uszatek, Reksio czy Pingwin Pik-Pok brzmią Wam znajomo? Zapraszamy dzieci i ich opiekunów na wyjątkowe poranki filmowe z kultowymi, polskimi filmami animowanymi. Najmłodsi poznają bohaterów dzieciństwa swoich rodziców, a dorośli przypomną sobie bajki, na których się wychowali.
Szczegóły: https://muzhp.pl/wydarzenia/poranek-filmowy-pingwin-pik-pok-i-przyjaciele#date-70
Pokaz filmu dokumentalnego Legenda Kastusia Kalinowskiego
10 marca, godz. 16:00
Zapraszamy na pokaz filmu pt. Legenda Kastusia Kalinowskiego w reżyserii Rafała Geremka. Podczas projekcji przeniesiemy się razem w czasy Powstania Styczniowego i poznamy niezwykłą historię Konstantego Kalinowskiego. Film opowiada nie tylko o jego życiu i walce, ale także o ewolucji pamięci o jego czynach. Kalinowski od wczesnych lat zajmował się położeniem włościan białoruskich. Był w tym pierwszy, dlatego dziś Białorusini uważają go za swojego bohatera narodowego.
Więcej: https://muzhp.pl/wydarzenia/pokaz-filmu-dokumentalnego-pt-legenda-kastusia-kalinowskiego#date-80
Wykład otwarty „Józef Piłsudski i artyści"
14 marca, godz. 18.00
Tematem czwartkowego spotkania będzie postać Józefa Piłsudskiego, która była inspiracją dla wielu artystów. Ich prace odzwierciedlały jego bohaterstwo od pierwszych dni legionowych walk, budując legendę zarówno Komendanta, jak i później Naczelnika Państwa i Marszałka. Zapraszamy na wykład „Józef Piłsudski i artyści. Od fascynacji do zawstydzenia", który poprowadzi prof. Tomasz Nałęcz.
Czwartek dla seniora
14 marca, godz. 11.00
Czwartki dla seniora to spotkania, które odbywają się w wybrany czwartek raz w miesiącu. W marcu zapraszamy na wykład „Polacy na Letnich Igrzyska Olimpijskich przed wojną – wybrane dyscypliny sportowe oraz ich reprezentanci” (wstęp w cenie 5 zł).
Więcej: https://muzhp.pl/wydarzenia/senioralne-czwartki-w-muzeum-historii-polski#date-60
Spektakl „Król i caryca”. Teatr Klasyki Polskiej
15, 16 i 17 marca, godz. 19.00
Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na sztukę w reżyserii Jerzego Zelnika pt. „Król i caryca” , która powstała na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta. Romans ostatniego polskiego króla z carycą Katarzyną Wielką nie był tajemnicą. To właśnie rosyjskiej władczyni monarcha zawdzięczał objęcie tronu w Warszawie. Spektakle odbywają się w Sali kinowo-teatralnej Muzeum Historii Polski.
Szczegóły: https://muzhp.pl/wydarzenia/spektakl-krol-i-caryca-teatr-klasyki-polskiej#date-73
Niedziela z historią
17 marca, godz. 11.00 i 13.00
Zapraszamy na rodzinne zajęcia na wystawie „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Podczas warsztatów młodsi uczestnicy zamienią się w detektywów i poszukają tajemniczych eksponatów z muzealnej kolekcji, a nieco starsi zwiedzający wcielą się w kryptologów i rozwiążą zadania związane z maszyną szyfrującą „Enigma”! Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych: dzieci w wieku 5-9 lat oraz 10+.
Więcej: https://muzhp.pl/wydarzenia/niedziele-z-historia#date-76
Wykład otwarty „Zrabowane – odzyskane – zaprezentowane"
21 marca, godz. 18.00
Przez 10 lat wielu naukowców reprezentujących różne dyscypliny prowadziło największe w historii badania dna Wisły. W ich wyniku udało się wydobyć 20 ton marmurowych dekoracji rzeźbiarskich. W ich wyniku udało się wydobyć 20 ton marmurowych dekoracji rzeźbiarskich. Zapraszamy na wykład „Zrabowane – odzyskane – zaprezentowane. Badania dna Wisły i ich konsekwencje", który poprowadzi dr. hab. Hubert Kowalski.
Filmowy weekend Marzec '68
23-24 marca
Zapraszamy do naszego muzealnego kina na tematyczny przegląd filmowy i rozmowy o kinie historycznym. Wydarzenia nazywane Marcem ‘68 to antysemicka nagonka realizowana przez władze partyjne i państwowe w 1967 i 1968 roku, której skutki odczuwamy do dziś. Dowiedz się jak polska kinematografia na przestrzeni lat rozliczała się z tymi zdarzeniami.
Więcej: https://muzhp.pl/wydarzenia/filmowy-weekend-marzec-68
Zwiedzaj z przewodnikiem
Zarezerwuj lub dołącz do grupy
To ostatnia szansa, aby zarezerwować indywidualne i grupowe oprowadzanie po wystawie „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”! W wybrane soboty i niedziele marca oferujemy dodatkowo oprowadzanie w formule dołącz do grupy: 9 marca (sobota), 10 marca (niedziela), 16 marca (sobota), 17 marca (niedziela), 23 marca (sobota), 24 marca (niedziela). Wystawa trwa do 24 marca 2024 roku.
Szczegóły: https://muzhp.pl/wydarzenia/zwiedzaj-muzeum-historii-polski-z-przewodnikiem#date-36
Lekcje muzealne
Lekcje muzealne w Muzeum Historii Polski! Lekcje są dostosowane do różnych grup wiekowych (przedszkola, klasy I-III, IV-VI, VII-VIII szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowe), prowadzą je doświadczeni edukatorzy, którzy z pasją opowiadają o historii Polski i muzealnej kolekcji.
Więcej: https://muzhp.pl/wydarzenia/nowe-lekcje-muzealne-w-muzeum-historii-polski#date-44
Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku 2023
Zgłoszenia od 14 marca
Zapraszamy do udziału w 17. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Harmonogram znajduje się na stronie whr.muzhp.pl. Czekamy na Wasze projekty!
Źródło: Muzeum Historii Polski