„Dziś są nasze Urodziny!” - pod tym hasłem obchodzone jest 100-lecie działalności Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. W piątek, w Ośrodku Propagandy Sztuki, odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy 44 twórców wyłonionych w drodze konkursu i prezentujących szerokie spektrum tendencji artystycznych.
Pierwsza publiczna galeria sztuki współczesnej w Łodzi powstała w 1924 roku. Jak podaje jedna z kuratorek jubileuszowej wystawy Dominika Pawełczyk, w ciągu 100 lat istnienia, dzięki pracy ponad 300 osób, instytucja zrealizowała ponad 2,5 tys. wystaw i zgromadziła zbiór dzieł sztuki liczący ponad 17 tys. obiektów.
„Punktem otwierającym oś czasu Miejskiej Galerii Sztuki (MGS) w Łodzi jest dzień 17 kwietnia 1924 roku, kiedy przestrzeń dawnej parkowej pijalni wód mineralnych oraz cukierni w Parku im. Henryka Sienkiewicza zyskała nową misję prezentacji sztuki nowoczesnej i współczesnej. Wydarzenie to otworzyło złożoną mapę dziejów instytucji” - napisała Pawełczyk.
Historia MGS jest odbiciem zjawisk zachodzących w polskiej kulturze i sztuce na przestrzeni ostatniego stulecia. Instytucja została powołana przez łódzki magistrat w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. - jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi, natomiast w 1997 r. przywrócono jej pierwotną nazwę. Obecnie MGS prezentuje polską i obcą sztukę współczesną w kilku miejscach na terenie Łodzi - Galerii Willa/Chimera, Re:Medium, Galerii Bałuckiej i Ośrodku Propagandy Sztuki.
Jak podkreśliła kuratorka, to właśnie w pierwszej lokalizacji Galerii w Parku im. Henryka Sienkiewicza, w latach 30. XX wieku, Władysław Strzemiński opowiadał o problemach sztuki nowoczesnej i premierowo prezentował „Kompozycje unistyczne”. W jego ślady poszły potem tysiące twórców, którzy w MGS pokazywali swe dzieła, oddając je pod osąd lokalnej publiczności.
W ramach projektu „Dziś są nasze Urodziny!” kuratorzy jubileuszowej wystawy - Małgorzata Dzięgielewska, Dariusz Leśnikowski, Dominika Pawełczyk, Adriana Usarek - zgromadzili w Ośrodku Propagandy Sztuki obiekty, które "mają zdolność generowania wspomnień i przywoływania historii oddających szczególną atmosferę Galerii".
W piątek o godz. 18 otwarta zostanie interdyscyplinarna, zbiorowa ekspozycja prac 44 twórców wyłonionych w drodze konkursu - zarówno premierowych, jak i już wcześniej prezentowanych w murach MGS, a zdaniem kuratorów reprezentujących szerokie spektrum tendencji artystycznych.
„Będzie to również dobry moment, by wspomnieć i docenić tych twórców, którzy wpisali się do kanonu polskiej sztuki, a których nie ma już pośród nas. Wybrane do wystawy dary artystek i artystów – dzieła przez lata dobrowolnie przekazywane do kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – stanowiły i wciąż stanowią dla instytucji i łodzian prezenty, z których jesteśmy dumni i którymi pragniemy cieszyć się wraz z publicznością w tym szczególnym dniu” - podkreślili kuratorzy, zapraszając wszystkich do oglądania wystawy jubileuszowej.
Ekspozycja w Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku im. Sienkiewicza będzie dostępna do 8 grudnia.(PAP)
agm/ aszw/