30.10.2024
Zbiorom gromadzonym przez Muzeum Auschwitz i ich konserwacji poświęcona będzie sesja edukacyjna online, przygotowywana przez należące do tej placówki międzynarodowe centrum edukacyjne. Odbędzie się 30 października – zapowiedziało oświęcimskie muzeum.
„Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. To osobiste rzeczy przywiezione przez deportowanych i odnalezione po wyzwoleniu na terenie obozu. To także obiekty związane z życiem więźniów w obozie. Świadczą o prymitywnych warunkach mieszkalnych i higienicznych, głodzie, ale także o próbach zachowania człowieczeństwa za drutami” – oznajmiła dr Maria Martyniak, odpowiedzialna w Muzeum Auschwitz za projekty edukacyjne.
Jak zapowiedziała, pracownicy działów zbiorów oraz konserwacji podczas sesji przedstawią prezentacje między innymi na temat badań naukowych obiektów historycznych, przechowywania zbiorów oraz ich konserwacji. Opowiedzą o dziełach sztuki, które powstawały także w obozie. Przybliżą realizowany projekt konserwacji bucików po dzieciach zgładzonych w Auschwitz.
Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 ha. W jego granicach znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa.
Sesja odbędzie się 30 października na platformie zoom. Udział w niej jest bezpłatny. Zgłoszenia należy przesłać do 28 października przy użyciu formularza pod adresem:
https://forms.gle/iLcqVJi1CmuhAn7z9. Po tym terminie uczestnicy otrzymają link do sesji.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
szf/ lm/