28.09.2024–28.09.2024
28 września 2023 r. Muzeum Historii Polski udostępniło swoją siedzibę publiczności, rozpoczynając czterodniowy Festiwal Otwarcia MHP. W ciągu pierwszych dni odwiedziło placówkę z górą 25 tys. gości! Z okazji tej wyjątkowej rocznicy Muzeum przygotowało moc atrakcji: piknik z historią w tle w Parku Muzeum Historii Polski, spacery architektoniczne i premierę aplikacji „Wzory historii”.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Piknik WEJDŹ DO HISTORII: POWSTANIE STYCZNIOWE
Tym razem przeniesiemy się w czasie do obozowiska carskiego i powstańczego z lat 1863-64, gdzie na własnej skórze doświadczycie historii Powstania Styczniowego, najdłuższego polskiego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej. W programie m.in.: gry terenowe, żywe lekcje historii w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, warsztaty edukacyjne, koncert obozowej pieśni powstańczej, gra wielkoformatowa, pokaz mody i biżuterii patriotycznej.
POZNAJ SIEDZIBĘ MUZEUM HISTORII POLSKI - wyjątkowe spacery z okazji roku działalności na Cytadeli
- Spacer architektoniczny z autorami projektu budynku Muzeum Historii Polski – pracownią WXCA
W rocznicę otwarcia siedziby Muzeum Historii Polski zapraszamy na specjalny spacer architektoniczny z projektantami budynku Muzeum Historii Polski, arch. Martą Sękulską-Wrońską, arch. Pawłem Grodzickim i arch. Katarzyną Bilik.
Sobota 28 września. godzina 11.00
Wejściówki do pobrania online i w kasie Muzeum
- Poznaj siedzibę Muzeum Historii Polski – spacer z przewodnikiem
Zapraszamy na wyjątkowy spacer po siedzibie Muzeum i otaczającym ją terenie z przewodnikiem Muzeum Historii Polski, podczas którego poznamy założenia i funkcje budynku oraz symbolikę ornamentów znajdujących się na elewacji.
Sobota 28 września. godzina 13.00
Wejściówki do pobrania online i w kasie Muzeum
WZORY HISTORII – nowa aplikacja mobilna
Rozpocznij zwiedzanie śladami historii zapisanej w kamieniu!
„Wzory historii” to aplikacja mobilna Muzeum Historii Polski stworzona jako narzędzie edukacyjne, które pomaga odnaleźć i zrozumieć ornamenty ukryte na marmurowej elewacji naszej siedziby. W Muzeum opowiadamy o dziejach państwa i narodu, jednak sam budynek również nawiązuje do kolejnych etapów naszej historii – od czasów najdawniejszych po współczesność. Oprócz dobrej zabawy, chcemy dostarczyć naszym gościom także solidną dawkę wiedzy z zakresu historii sztuki i architektury.
Zapraszamy na spacer wokół budynku Muzeum Historii Polski z wykorzystaniem naszej aplikacji!
Odnajdź wszystkie wzory, rozwiąż quiz i zdobądź certyfikat.
(Uwaga! Nie ma konieczności instalowania aplikacji na telefonie.
Wejdź na www.wzoryhistorii.muzhp.pl i rozpocznij zwiedzanie. Spacer trwa około 20 minut).
ROK DZIAŁALNOŚCI MUZEUM NA WARSZAWSKIEJ CYTADELI
Już krótko przed północą 28 września 2023 roku pierwsi goście zobaczyli ekspozycję „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Ponad 500 eksponatów opowiedziało 1000 lat historii naszego państwa i narodu, zarazem prezentując bogactwo naszych zbiorów. Inauguracyjna wystawa czasowa była otwarta do marca 2024 r. i zobaczyło ją ponad 60 tys. zwiedzających.
Druga wystawa czasowa „Potęga opowieści. Od średniowiecznej kroniki do nowoczesnego muzeum” cieszyła zwiedzających od czerwca do września 2024 r. Zebrała znakomite oceny i pobudzała do refleksji nie tylko nad historią, lecz także nad jej współczesnym wykorzystaniem.
DZIĘKUJEMY WAM ZA TEN WSPÓLNY ROK!
Przez cały rok byliśmy dla Was! Warsztaty edukacyjne, lekcje muzealne, konferencje, koncerty, pikniki, wykłady czy seanse filmowe – wszystko po to, by barwnie i mądrze opowiadać o historii Polski. Nasze Muzeum zdobyło też liczne nagrody, w tym zostało uznane za jedno z dziesięciu najpiękniejszych muzeów świata.
Jesteśmy dumni z zaufania jakim nas obdarzono i już nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych spotkań.
Jeżeli możemy mówić, że Muzeum Historii Polski jest domem naszych wspólnych dziejów, to dlatego, że wy jesteście jego domownikami!
PRZYPOMINAMY:
Świętuj z nami rok działalności Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli!
Gdzie? Park MHP, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1
Kiedy? Sobota 28 września, godz. 11.00-15.00
Wstęp wolny
Źródło: Muzeum Historii Polski