W ramach obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca Muzeum Historii Polski przygotowało szereg atrakcji na tegoroczną warszawską Noc Muzeów, która odbędzie się 17 maja br. W 11. edycji imprezy MHP bierze udział już po raz szósty.
W ogrodzie obok tymczasowej siedziby MHP uczestnicy będą mogli zmierzyć się z rzeczywistością PRL-u biorąc udział w grze przestrzennej "Dekada 79-89". Gracze będą mogli dowiedzieć się m.in.: Jak zrobić tygodniowe zakupy, kiedy w sklepach są tylko puste półki? Gdzie była druga brama stoczni? Kto, gdzie siedział podczas obrad Okrągłego Stołu?
Chętni będą mogli zapoznać się ze specyfiką druków z tzw. drugiego obiegu oraz spotkać się z członkami Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Ponadto będzie można pobrać lekcje techniki sitodruku i nadrukować wzory drugoobiegowych znaczków na własnej koszulce.
W muzealnym kiosku multimedialnym będzie wyświetlana prezentacja przyszłej wystawy stałej Muzeum oraz filmy historyczne. A miłośnicy książek będą mogli zakupić publikacje MHP.
Pokazana zostanie również wystawa planszowa "Jesień Ludów".
Godzina rozpoczęcia: 18.00, godzina zakończenia: 1:00
Lokalizacja: Ogród Saski przy siedzibie Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35 (wejście od Ogrodu Saskiego), Warszawa (dzielnica Śródmieście, k. pl. Bankowego).
Możliwości dojazdu: środki komunikacji miejskiej przystanki na pl. Bankowym, pl. Teatralnym, przystanek Królewska lub Zachęta, metro Ratusz Arsenał; ew. spacer z pl. Piłsudskiego, Krakowskiego Przedmieścia lub pl. Zamkowego. W pobliżu wejścia do MHP są miejsca do parkowania.
Informator i mapa warszawskiej Nocy Muzeów: www.um.warszawa.pl/nocmuzeow
* * *
Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w Polsce w 80 miastach.
Dwie pierwsze warszawskie edycje odbyły się nietypowo - w czerwcu, lecz już następne zostały połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzeów, które zawsze odbywają się w maju. W pierwszej edycji udział wzięło zaledwie 11 muzeów, które odwiedziło 16 tys. osób. Od 2007 roku w Warszawie notowane są rekordy frekwencyjne. Od trzech lat liczba zwiedzających to ok. 200 tysięcy osób.
Tematem przewodnim tegorocznej warszawskiej Nocy Muzeów jest hasło "Warszawa Miasto Ludzi Wolnych" nawiązujące do okrągłych rocznic: 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów i 10. rocznicy przystąpienia Polski do UE. Z 17 na 18 maja będzie otwartych ponad 200 miejsc: muzeów, galerii, urzędów, klubokawiarni oraz przestrzeni, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. M.in. Polska Agencja Prasowa po raz pierwszy udostępni zwiedzającym postindustrialne przestrzenie jednej z najstarszych drukarni przy ul. Mińskiej, gdzie będzie można zobaczyć wystawę: "25 lat polskich przemian". (MHP)