Inne

15.09.2017 aktualizacja 18.09.2017

Od 16 września rezerwacje na Noc Naukowców 2017

Setki pokazów, wykładów, warsztatów i innych wydarzeń odbędą się w wielu miastach całej Polski w piątek 29 września w ramach Nocy Naukowców 2017. Bilety (bezpłatne) można rezerwować przez internet już od soboty 16 września.

Imprezy popularyzatorskie ruszą już w piątek rano (29 września), choć zdecydowaną większość wydarzeń zaplanowano na wieczór, od godz. 18.00 aż do północy. W programie są warsztaty, zajęcia w laboratoriach, pokazy i prezentacje, a także konkursy, quizy, gry i zabawy. Nie zabraknie zwiedzania "tajemniczych miejsc", widowisk i koncertów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale warto zagwarantować sobie miejsca. System internetowej rezerwacji biletów rusza w sobotę 16 września.

Wydarzenia odbędą się w całym kraju. W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców w siedmiu miastach regionu - Krakowie, Andrychowie, Chrzanowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie i Tarnowie - zaplanowano prawie 1500 wydarzeń. Szczegółowy program można znaleźć tu: http://nocnaukowcow.malopolska.pl

"Na UJ zawsze każdy znajduje coś dla siebie, coś szalenie interesującego, coś o czym nie wiedział, coś o czym myślał, że dzieje się inaczej. Od najmłodszych po seniorów, od fanów humanistyki po zwolenników nauk ścisłych, od zakochanych w Szekspirze po fanów literatury science-fiction" - zapowiadają przedstawiciele najstarszej polskiej uczelni. W Noc Naukowców zaangażowało się niemal 1200 naukowców i 2 tys. studentów, a także przedstawiciele 250 kół naukowych, którzy - jak zapowiadają - będą się prześcigać w zachęcaniu innych do poznawania fascynującego świata nauki.

Olsztyńska Noc Naukowców (link: http://www.nocnaukowcow.olsztyn.pl/strona-glowna/ ) odbędzie się w Kortowie, w centrum miasta i na Bydgoskiej. Zachęcając do udziału, organizatorzy - Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - zapowiadają "podróż pełną fascynujących odkryć, wynalazków i zapierających dech w piersiach eksperymentów!". W programie m.in. warsztaty z... glutologii oraz magia, czyli "Wiedźmy i czarownice w laboratorium". Będzie też wehikuł czasu: pokazy walk rycerskich cofną widzów do czasów średniowiecza.

Toruńska Noc Naukowców jest po raz kolejny organizowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Chętni mogą zwiedzić 10 interaktywnych wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wyższa Szkoła Gospodarki w Toruniu organizuje strefę edukacyjną, atrakcje przygotował też Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Program zamieszczono na stronie http://mlynwiedzy.org.pl/tnn2017-informacje-organizacyjne/

Wielkopolska Noc Naukowców (link: http://www.poznan.nocnaukowcow.pl ) odbędzie się na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-sieciowym. Przewidziano m.in. pokazy fizyczne na Politechnice Poznańskiej, gdzie nie zabraknie wodospadów z dymu, tornada ogniowego oraz gorącego graffiti. Będzie też można zwiedzić Laboratorium Łukasiewicza i zobaczyć stuletnie sprzęty i odczynniki chemiczne. Ci, którym potrzebny jest dreszcz emocji, poznają genetykę przestępczości, a żądni spokoju posłuchają śpiewu ptaków afrykańskich.

"Researchers' Night" powstała w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Odbywa się raz do roku w krajach Unii Europejskiej. W tym roku odbywa się w 300 miastach w 24 krajach Europy. Noc Naukowców to impreza organizowana w Europie już po raz 12.

Tej nocy badacze odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stają się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Goście muzeów i instytucji badawczych mogą natomiast wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać eksperymenty.

Celem imprezy jest zm.in. zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy. (PAP)

kol/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL