10.10.2018–13.01.2019
Od 10 października 2018 r. w obu galeriach Domu Spotkań z Historią i w plenerze – na skwerze ks. Jana Twardowskiego - prezentowana będzie wystawa „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”. To fotograficzna opowieść o mieście, spacer po ulicach i zaułkach przedwojennej Warszawy, bliskie spotkanie z jej mieszkańcami.
Kuratorki wystawy – Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner – chciały przede wszystkim pokazać, jak stolica II RP zmieniała się i rozwijała się w ciągu zaledwie 20 lat pomiędzy dwiema wojnami oraz czym na co dzień i od święta żyła warszawska ulica. Ekspozycja powstała z okazji warszawskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Dzięki autorskiemu wyborowi przedwojennej fotografii prasowej, kuratorki przywołują obrazy z życia ówczesnej stolicy. Wystawa składa się z ekspozycji w galerii DSH oraz części plenerowej na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Łącznie będzie można zobaczyć ponad trzysta zdjęć autorstwa fotoreporterów agencji „Światowid” działającej
w ramach koncernu „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Pokazane zostaną fotografie m.in. Henryka Poddębskiego, Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, Leona Jarumskiego, Jana Binka, które znajdują się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego – głównego partnera ekspozycji.
Fotoreporterzy uwiecznili różne aspekty życia miasta i najważniejsze z rozgrywających się w nim wydarzeń. Zobaczyć można różne dzielnice i ulice, nie tylko reprezentacyjnego Śródmieścia, ale także Powiśla, Czerniakowa czy dzielnicy północnej, zamieszkanej głównie przez ludność żydowską. W tym czasie Warszawa zmagała się z problemami społecznymi – biedą, bezdomnością, bezrobociem – także te trudne tematy pokazane są na wystawie. Z drugiej strony był to czas dynamicznej modernizacji miasta i rozwoju stołeczności. Tuż przed wojną powstało wiele znaczących budowli, takich jak gmach Prudentialu, Sądy na Lesznie, tor wyścigów konnych na Służewcu czy Dworzec Główny, który spłonął w wiosną 1939 roku, jeszcze przed oficjalnym otwarciem.
Wystawę opartą na fotografii prasowej uzupełnia mała galeria fotografii artystycznej z tego okresu. Piękne zdjęcia Jana Bułhaka, Zofii Chomętowskiej, Czesława Olszewskiego, Anatola Węcławskiego, Romana Vishniaca, Altera Kacyznego to zupełnie inne spojrzenie na miasto. Odnajdziemy tu modny wówczas piktorializm, a także fascynację modernistycznymi bryłami, światłem i nastrojem.
Panoramicznej opowieści fotograficznej towarzyszy porządkująca fakty narracja – oś czasu przygotowana przez varsavianistę Jerzego Majewskiego, ilustrowana także zdjęciami prasowymi z IKC.
Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października 2018 o godz. 18:00 w Domu Spotkań
z Historią.
Wystawę będzie dostępna do 13 stycznia 2019 w obu galeriach Domu Spotkań
z Historią i w plenerze – na skwerze ks. Jana Twardowskiego.
Kuratorki: Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner
Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partner główny: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Partnerzy: PAN Archiwum w Warszawie, Miesięcznik „Stolica”
Projekt wystawy: w galerii DSH: KotBury, ekspozycji plenerowej: Kłaput Projekt
Źródło: DSH