09.12.2016–11.12.2016
Ok. 20 ton krystalicznego lodu wykorzystają uczestnicy XI Festiwalu Rzeźby Lodowej w Poznaniu. Według zawodników biorących udział w rywalizacji, aby rzeźbić w lodzie, trzeba być nie tylko artystą, lecz także rzemieślnikiem.
Festiwal rozpocznie się w piątek na poznańskim Starym Rynku. W tym roku zmierzy się ze sobą 12 zespołów z całego świata, w tym z w tym m.in. z Filipin, Kanady, Malezji, Węgier, Francji, Niemiec, Szwecji i Polski.
Jak tłumaczył we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciel organizatorów Mariusz Walter, zawodnicy wezmą udział w dwóch konkurencjach. "Pierwsza z nich, Speed Ice Carving, odbędzie się w sobotę. Podczas tej najbardziej widowiskowej konkurencji, zawodnicy rywalizują pojedynczo i mają kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru, każdy w identycznej bryle lodu. Najwierniej odtworzony wzór wygrywa, a powstałe rzeźby udekorują Stary Rynek" – mówił.
Druga z konkurencji odbędzie się w niedzielę. 12 dwuosobowych zespołów będzie miało cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb według własnego pomysłu.
Biorący udział w konkursowych zmaganiach zawodnicy wykorzystają lodowe bloki, które ważą ok. 250 kg. Na potrzeby festiwalu przygotowywano je w specjalnych maszynach, które w procesie mrożenia ograniczają udział powietrza, by uzyskać krystaliczną barwę lodu. Do dyspozycji zawodników będą także dodatkowe, mniejsze bryły po ok. 125 kg.
"Powstawanie rzeźby podzielone jest na kilka etapów. Najpierw rzeźbiarze rysują na złożonych blokach lodowych projekt, który będą wykonywać. Później wycinają kształt i kolejny etap to już dopracowywanie szczegółów, aby nadać rzeźbie ostateczną formę" – powiedział Robert Burkat z Ice Team.
Zawodnicy do stworzenia swoich lodowych arcydzieł użyją m.in. pilarek łańcuchowych, tarek i dłuta. Do wygładzania lodu i zwiększania jego krystaliczności wykorzystują natomiast żelazka.
Jak podkreślił Michał Mizuła, rekordzista Guinnessa z 2006 w wysokości lodowej rzeźby, "aby rzeźbić w lodzie, trzeba być i artystą, i trochę rzemieślnikiem".
Jak dodał, w lodzie można wyrzeźbić dosłownie wszystko. "Zależy to jednak trochę od temperatury. Oczywiście, najlepiej rzeźbić w mrozie, i wtedy można tworzyć nawet bardzo drobne, delikatne rzeczy" – podkreślił.
Festiwalowi towarzyszyć będą rozmaite lodowe atrakcje dla dzieci, w tym warsztaty rzeźbienia w lodzie. Wydarzenie zakończy się w niedzielę pokazem laserowo-multimedialnym. (PAP)
ajw/ karo/