Kultura i sztuka 1945-1989

04.03.2016 aktualizacja 11.08.2016

Ostatni obraz w dorobku Tadeusza Kantora w Cricotece

Obraz Tadeusza Kantora „Klęska wrześniowa”. Źródło: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” Obraz Tadeusza Kantora „Klęska wrześniowa”. Źródło: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”

Ostatni obraz w dorobku Tadeusza Kantora - „Klęska wrześniowa” - można oglądać w krakowskiej Galerii-Pracowni autora przy ul. Siennej 7/5. Stanowi on część ekspozycji „Tadeusz Kantor. Ciało-obraz-rysunek”, która prezentowana będzie do 31 lipca.

Muzeum Armii Krajowej wypożyczyło kolaż na wystawę rysunków, których tematem przewodnim jest ciało w odniesieniu do przestrzeni oraz przeistaczanie obrazu ciała w dziele sztuki. Na ekspozycji zobaczyć można wybrane rysunki do spektaklu „Balladyna” oraz rysunkowe komentarze do wykładów z 1986 roku („Lekcje mediolańskie”).

Przy ul. Siennej 7/5 obok kolarzu prezentowany będzie 90-minutowy film zrealizowany przez Marka Stefańskiego - „Tadeusz Kantor maluje w Cricotece obraz <Klęska wrześniowa>”.

Dzieło Kantora jest jednym z najcenniejszych muzealiów, będących w posiadaniu Muzeum AK.

Obraz został wykonany i podarowany przez autora w 1990 roku oddziałowi krakowskiemu Związku Żołnierzy Armii Krajowej dla tworzącego się Muzeum AK.

Źródło: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL