30.06.2017–02.07.2017
![Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Fot. PAP/A. Grygiel](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201706/zespol_slask_0.jpg?itok=NZPP1XmN)
Trzydniowym piknikiem artystycznym połączonym z obchodami 64. urodzin Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" uroczyście zakończy mijający sezon artystyczny. Zaplanowano m.in. regionalny przegląd pieśni, koncerty gwiazd oraz występ samych gospodarzy.
Impreza pod hasłem "Święto Śląska" odbędzie się od 30 czerwca do 2 lipca w siedzibie Zespołu, którą jest kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie.
Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak kończący się właśnie 64. sezon ocenił jako bardzo udany, zarówno pod względem artystycznym, jak i edukacyjnym. "Tylko w ciągu ostatniego półrocza ilość koncertów zamknęła się liczbą 143. Od stycznia do końca maja, w kraju i za granicą, oklaskiwało +Śląsk+ 90 tysięcy widzów. Wiosną, przez miesiąc spędzony w Stanach Zjednoczonych na międzynarodowym Festiwalu Narodów w Dollywood, balet +Śląska+ zatańczył 61 koncertów dla 50-tysięcznej widowni" – powiedział PAP dyrektor.
Cierniak dodał, że działalność edukacyjna zespołu kierowana do dzieci, młodzieży, nauczycieli i seniorów (realizowana przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej) "przyciąga do siedziby +Śląska+ ponad sto tysięcy uczestników".
W mijającym sezonie Zespół rozpoczął również współpracę z zespołami pieśni i tańca z Węgier, Słowacji i Chorwacji w ramach projektu "Helokanie południa". "Jesienią tego roku +Śląsk+ będzie w tych krajach koncertował. W 2018 r. planujemy także występy na innych kontynentach" – zapowiedział Cierniak.
Historycznym – zdaniem dyrektora – momentem mijającego sezonu była decyzja podjęta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o współprowadzenia Zespołu wraz z Urzędem Marszałkowskim Woj. Śląskiego. Dokument w tej sprawie 17 maja w Koszęcinie podpisał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Na mocy umowy ministerstwo przekazywać będzie zespołowi 5 mln zł rocznie, natomiast województwo śląskie 17 mln zł. "Pozwala nam to optymistycznie patrzeć w przyszłość i swobodnie projektować przedsięwzięcia związane ze zbliżającym się jubileuszowym, 65. sezonem artystycznym" – dodał Cierniak.
Dla powstałego w 1953 r. zespołu, uważanego za ambasadora polskiej kultury, doroczne podsumowanie sezonu jest także okazją do świętowania przypadających 1 lipca urodzin. Z tej okazji od 19 lat organizowany są duże pikniki artystyczne pod hasłem "Święto Śląska".
W piątek 30 czerwca przygotowano atrakcje szczególnie dla miłośników tańca. Chętni będą mogli wybrać się na zajęcia m.in. z tańca ludowego, zumby czy latino. Wieczorem odbędzie się widowisko taneczne "Noc Teatrów Tańca" z udziałem tancerzy m.in. z Bytomia, Warszawy, Olsztyna, Radzionkowa oraz z Kijowa, a także koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka". Ponadto, od godz. 23 będzie można – nocną porą – zwiedzić koszęciński pałac.
Program soboty wypełniają z kolei koncerty zespołów wykonujących różne gatunki muzyczne m.in. folk czy reggae. Pierwszym punktem tego dnia będzie występ laureatów tegorocznego, 24. Regionalnego Przeglądu Pieśni im. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie". Wieczorem organizatorzy zapraszają na występ Kabaretu pod Wyrwigroszem oraz koncert gwiazdy - Haliny Mlynkovej.
Trzeci dzień "Święta Śląska" organizatorzy imprezy proponują rozpocząć aktywnie. Przedpołudniem spod siedziby Zespołu wyruszy bowiem rajd nordic walking. Potem zaplanowano występy m.in. ludowych zespołów i kabaretu, a całość zwieńczy galowy koncert Zespołu "Śląsk".
Wśród pozostałych atrakcji wymienić też można turniej streetballa, turniej skata, zwiedzanie wystaw czy degustację potraw śląskiej kuchni.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" istnieje od 1 lipca 1953 r.; w tym czasie przewinęły się przez niego tysiące ludzi i kilka pokoleń pedagogów z założycielem Stanisławem Hadyną na czele. Obecnie ma liczący ponad sto osób skład artystyczny - chór, balet i orkiestrę. Zespół odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla około 25 mln widzów. Artyści koncertują zarówno na wielkich światowych scenach, jak i w mniejszych miejscowościach, na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Obecnie w repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych. (PAP)
akp/ pat/