Od kwietnia, po 10 latach przerwy, telewidzowie będą mogli oglądać nowe odcinki popularnego programu Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”.
Nowa seria „Sensacji XX wieku” liczy 10 odcinków. W odcinku premierowym Bogusław Wołoszański przedstawi historię jednego z najsłynniejszych agentów polskiego wywiadu wojskowego: rotmistrza Jerzego Sosnowskiego, działającego w latach 20. i 30. XX wieku na terenie Niemiec. Dzięki urokowi osobistemu i szerokim kontaktom towarzyskim wśród niemieckich elit Sosnowski zdobył wiele tajnych informacji dotyczących niemieckich zbrojeń, planów taktycznych i działań wywiadowczych.
W 1934 r. jego siatka została rozbita, a on sam po procesie wymieniony na kilku aresztowanych w Polsce niemieckich szpiegów. Powrocie do Warszawy został aresztowany pod zarzutem… współpracy z Niemcami i skazany na 15 lat więzienia. Jego dalszy los jest nieznany: według jednych relacji miał zostać zastrzelony w czasie ewakuacji więzienia we wrześniu 1939 r., według innych – podjąć współpracę z Rosjanami, zginąć w zamachu zorganizowanym przez AK lub umrzeć z wyczerpania w więzieniu NKWD w Saratowie. W premierowym odcinku nowej serii „Sensacji XX wieku” w postać rotmistrza Sosnowskiego wcieli się młody aktor Mikołaj Roznerski.
Nowa seria „Sensacji XX wieku” liczy 10 odcinków. W odcinku premierowym Bogusław Wołoszański przedstawi historię jednego z najsłynniejszych agentów polskiego wywiadu wojskowego: rotmistrza Jerzego Sosnowskiego, działającego w latach 20. i 30. XX wieku na terenie Niemiec.
W drugim odcinku Bogusław Wołoszański poruszy sprawę tzw. skarbu wrocławskiego – skrzyń wypełnionych złotem i kosztownościami, które Niemcy w ostatnich tygodniach wojny usiłowali wywieźć z zagrożonego oblężeniem miasta. Program spróbuje odpowiedzieć na pytania, czy operacja ta powiodła się, jaką rolę mogli odegrać w niej najsłynniejszy spadochroniarz II wojny światowej, Otto von Skorzenny oraz współtwórca „Werwolfu” Richard Gehlen oraz czy funkcjonariusz wrocławskiej policji Herbert Klose, który po wojnie ukrywał się na Dolnym Śląsku, był strażnikiem ukrytego skarbu?
W kolejnych odcinkach widzowie będą mogli poznać historię monachijskiego stolarza Georga Elsnera, autora nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera, szczegóły „incydentu w Venlo” czyli uprowadzenia przez niemieckie służby dwóch oficerów wywiadu brytyjskiego. Bogusław Wołoszański przedstawi także postać pracującego dla Heinricha Himmlera tajemniczego astrologa Wilhelma Wulffa oraz kulisy złamania przez polskich kryptologów kodu niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.
Zdjęcia do programu kręcono m.in. na zamku Książ, wzięli w nich udział znani aktorzy: Piotr Głowacki, Krzysztof Pieczyński, Jerzy Bończak.
10 odcinków nowej serii będzie można obejrzeć w kwietniu i maju na antenie National Geographic Channel i TVP 1. Pierwsza odsłona – w niedzielę, 12 kwietnia.
„Sensacje XX wieku” to autorski program Bogusława Wołoszańskiego przybliżający telewidzom głośne wydarzenia historyczne, od zamachu w Sarajewie przez kulisy desantu w Dieppe w 1942 r., aż po tragiczną śmierć premiera Szwecji Olofa Palme.
Pierwsze odcinki „Sensacji…” pojawiły się na antenie TVP w 1983 r., ostatnie można było obejrzeć w roku 2005. W tym czasie program przechodził wiele zmian: pierwsze odcinki realizowane były w studio telewizyjnym, z biegiem czasu realizatorzy coraz częściej przenosili się w miejsca, w których rozgrywały się opisywane w programie wydarzenia, by w XXI wieku połączyć historyczną narrację dziennikarską z filmowymi inscenizacjami z udziałem profesjonalnych aktorów. „Sensacje XX wieku” doczekały się także wersji radiowej, przy realizacji której pracowała czołówka polskich aktorów teatralnych i filmowych.
Program wraca na ekrany telewizorów dzięki współpracy Telewizji Polskiej S.A. i National Geographic Channel.
akł/ rda/