Pokaz pierwszej części (84’) najnowszego filmu Agnieszki Holland. Oparta na faktach, trzyczęściowa produkcja, została zrealizowana w Czechach dla kanału HBO. Opowiada o jednym z najważniejszych epizodów w historii komunistycznej Czechosłowacji, samospaleniu Jana Palacha, ktore stało się katalizatorem zmian w społeczeństwie.
Opowieść Agnieszki Holland to również osobista podróż do czasów, gdy uczyła się reżyserii w praskiej szkole filmowej. „Zaczęłam studiować w Czechosłowacji w 1966 roku – wspominała reżyserka w rozmowie z Polskim Radiem – był to wówczas kraj, w którym była znikoma świadomość praw obywatelskich. Tam po prostu stalinizm nigdy się nie skończył. Skończył się na dopiero na wiosnę 1968 roku”. Praska Wiosna obudziła nadzieję na polityczne zmiany, które brutalnie przerwała interwencja Wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Film rozpoczyna się w styczniu 1969 roku, kiedy Jan Palach, student Uniwersytetu Karola w Pradze, podpala się w proteście przeciwko interwencji wojskowej, po kilku dniach umiera.
Projekcję poprzedzi rozmowa o samospaleniach jako formie sprzeciwu wobec systemów totalitarnych.
Na drugą część zapraszamy w sobotę, a na trzecią w niedzielę. Projekcje rozpoczną się o godz. 16.00. Liczba miejsc ograniczona.
Organizatorzy: HBO, Czeskie Centrum, DSH.