08.10.2016–08.10.2016
Jak roboty widzą świat, czym jest cyberrehabilitacja i co można zjeść dzięki eksperymentom w kuchni molekularnej – odpowiedzi na te oraz setki innych pytań będzie można uzyskać podczas 11. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, która w sobotę odbędzie się w Gliwicach.
W tym roku dla pasjonatów nauki przygotowano ponad 200 wydarzeń, które pozwolą im zrozumieć, "jak naukowcy zmieniają świat". Propozycje obejmują tematykę z takich dziedzin nauki jak: architektura, biologia, chemia, fizyka, informatyka, robotyka, języki obce, kultura, literatura, sztuka i matematyka - podano w środę podczas konferencji w Gliwicach.
I tak w licznych laboratoriach oraz salach wykładowych będzie się m.in. można dowiedzieć, czy most może zachorować, jak przybić gwóźdź bananem, dlaczego niektóre domy stoją na wodzie, a inne przewracają się na lądzie, czy tworzywa sztuczne mają pamięć, jak roboty widzą świat, czym jest cyberrehabilitacja, jak działa oczyszczalnia ścieków i jak samemu stworzyć grę komputerową.
Wśród tegorocznych nowości tej popularnonaukowej imprezy wymienić można prezentację pełnej ciekawostek kuchni molekularnej, która swe korzenie ma w eksperymentach wykorzystujących właściwości fizyczne i chemiczne składników używanych w kuchni. Jest to więc tworzenie czegoś zupełnie niespodziewanego, zaskakującego, jak np. jajko sadzone o smaku jogurtu i brzoskwini czy makaron i kawior z soku malinowego.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak wstęp na niektóre z nich wymaga rejestracji. Dlatego politechnika przygotowała specjalną stronę internetową - www.nocnaukowcow.polsl.pl - dzięki której każda osoba, która zdecyduje się na udział w imprezie, będzie mogła ją zaplanować według własnych zainteresowań.
Noc Naukowców to nie tylko pokazy, ale także konkursy. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny dla młodszych dzieci, które muszą narysować, namalować lub przedstawić za pomocą innej dowolnej techniki swoją wizję naukowca. Z kolei drugi, skierowany do starszych, polega na udokumentowaniu zapisu jakiegoś eksperymentu – w formie filmu, zdjęcia lub przepisu możliwego do wykorzystania przez innych. Rozstrzygnięcie tych zmagań ma nastąpić na początku listopada.
Rzecznik uczelni Paweł Doś podkreślił, że Noc Naukowców na stałe wpisała się już w kalendarz naukowo-kulturalnych imprez miasta i regionu. Czekają na nią szczególnie dzieci. "Najbardziej zachwyca je to, że mogą same przeprowadzać eksperymenty, mieszać mikstury, choć oczywiście wszystko pod okiem i z pomocą naukowców" – dodał rzecznik.
11. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej rozpocznie się w sobotę o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Wydarzenia odbywać się będą na terenie uczelnianego kampusu m.in. w Centrum Nowych Technologii, Centrum Edukacyjno-Kongresowym oraz na poszczególnych wydziałach. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.
Jak podał Doś, w ub.r. w imprezie wzięło udział ponad 5 tys. osób.
Współorganizatorem jest miasto Gliwice. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła śląska kurator oświaty Urszula Bauer. (PAP)
akp/ mrt/