30.09.2016–30.09.2016
Tworzenie polimerowego robaka, akademia policyjna w bibliotece i świecące jedzenie to niektóre spośród prawie tysiąca atrakcji, jakie czekają uczestników Nocy Naukowców w Poznaniu. W tym roku odbędzie się już dziesiąta edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski.
Tegoroczna Noc Naukowców odbędzie się 30 września. Swoje laboratoria udostępni zwiedzającym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Koordynator wydarzenia Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej powiedziała PAP, że Noc Naukowców to nie tylko moc atrakcji dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, ale także okazja, by przełamać krążące na temat naukowców stereotypy.
"Wizerunek naukowca zmienił się bardzo na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze dziesięć lat temu młodzież pytana o naukowców odpowiadała, że to tacy dziwni ludzie, którzy siedzą w laboratoriach, są bardzo tajemniczy, a ich eksperymenty są dziwne i właściwie nie wiadomo na czym to wszystko polega. Teraz to się bardzo zmienia, coraz więcej osób mówi, że naukowiec ma fajną pracę i coraz więcej dzieci samemu chciałoby zostać naukowcami" – podkreśliła.
Jak dodała, w tym roku tylko na samej Politechnice Poznańskiej odbędzie się prawie sto pokazów i warsztatów. "Będzie tradycyjnie pokaz Fizyka Show – tym razem jednak z wodą w roli głównej, podczas którego można się będzie przekonać o tym, co może pływać w pionie, czy jak zrobić anty-bańkę. Mocno stawiamy też na lotnictwo i chcemy zachęcić młodzież, by spróbowała swoich sił w symulatorze Boeinga i szybowca" – mówiła Szajbe.
"Zapraszamy także na +roboshow+, czyli kilkanaście pokazów i warsztatów robotycznych, w tym - programowania robotów, kurs budowy robotów z klocków Lego, a same roboty zaprosimy na kurs tańca, co też będzie bardzo widowiskowe. Poza tym pokażemy samochody na wodę, samochody elektryczne i oczywiście pokazy chemiczne, podczas których można będzie stworzyć samodzielnie polimerowego robaka, zapachowe kulki, czy zbudować filtr do wody" – dodała.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przygotował w tym roku prawie sześćset wydarzeń. Jak podkreśliła Agnieszka Motyl z UAM, tegoroczna Noc Naukowców na uniwersytecie przebiegać będzie m.in. pod hasłem "kryminalnych zagadek".
"Będziemy odkrywali zagadki świata przestępstw; na Wydziale Biologii odbędą się m.in. warsztaty uczące metod pobierania DNA, dowiemy się jakie owady nekrofilne pomagają na miejscu przestępstw. Na Wydziale Prawa i Administracji można będzie wziąć udział w rozprawach sądowych czy obejrzeć wystawę tatuaży więziennych i dowiedzieć się, co one oznaczają" – powiedziała.
"Wśród wydarzeń znajdą się także m.in. warsztaty pokazujące, jaki jest świat, jak możemy go odkrywać, a na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych można będzie poznać groźne oblicze natury" – dodała.
Swoje atrakcje przygotował także poznański Uniwersytet Ekonomiczny. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Agnieszka Hała, "chcemy pokazać, że ekonomia w zasadzie jest wszędzie i staje się nauką bardzo praktyczną, społeczną i podstawową w dzisiejszych czasach, tak jak informatyka".
"Dzięki grom i np. dowcipom o ekonomii - choć nie dla wszystkich jest to śmieszny temat - chcemy pokazać, że można o tych kwestiach mówić w sposób prosty i jasny. Zarabiamy w pieniądzach, kupujemy w pieniądzach, dzieci dostają kieszonkowe – to są rzeczy, które są obok każdego, a dzieci są bardzo chłonne na wiedzę i to dobra okazja, by zrozumiały te wszystkie regulacje" – powiedziała Hała.
Podczas Nocy Naukowców ok. dwustu wydarzeń odbędzie się na Uniwersytecie Przyrodniczym. Swoje atrakcje zaprezentuje również Akademia Wychowania Fizycznego oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością - być aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz jedenasty, w Poznaniu będzie to jej dziesiąta edycja. W tym roku Noc Naukowców odbędzie się łącznie w 250 miastach Europy. (PAP)
ajw/ zan/