We wtorek, 24 listopada, o godz. 18 w stołecznym kinie Apolonia (Al. Solidarności 62) Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz dokumentu „Niedokończony film” w cyklu prezentującym najlepsze filmy montażowe "Drugie spojrzenie - II wojna w filmie montażowym".
Wstęp wolny.
Gościem spotkania będą: prof. Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów) oraz Maciej Drygas, reżyser i dokumentalista. Partnerem cyklu jest Muzeum Niepodległości.
***
W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy rejestrowali i inscenizowali sceny z życia getta - kręcili je m.in. na ulicach miasta, wchodzili do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów w dzielnicy żydowskiej, pracowali nad filmem propagandowym. Nakręcono ponad godzinę materiału filmowego, a rolki zostały zabrane do Berlina. Film został jedynie wstępnie zmontowany. Materiały odnaleziono zaraz po wojnie i przez lata uważano je za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.
Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu, uparcie analizując materiały źródłowe. Z jej filmu dowiadujemy się m.in. o okolicznościach powstania każdego ujęcia i o tym, które sceny są inscenizowane. Na "Niedokończony film" składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty materiałów nakręconych przez niemieckich operatorów, a także zeznania jednego z członków ekipy filmowej, Willy'ego Wista. Dzięki temu oglądamy odkłamany obraz warszawskiego getta. "Niedokończony film" to - jak napisał Zdzisław Pietrasik z "Polityki" - doskonałe studium nieudanej manipulacji.
Zwiastun dokumentu „Niedokończony film”: https://www.youtube.com/watch?v=ca-GT9JIM8I&feature=youtu.be
"Drugie spojrzenie - II wojna w filmie montażowym" to autorski cykl Macieja Drygasa przygotowany z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i prezentowany przez Dom Spotkań z Historią. W ramach cyklu prezentowane są filmy dokumentalne, w których wykorzystano istniejące już materiały archiwalne poddane ponownemu montażowi, czasem wzbogaca się je efektami dźwiękowymi, sugestywną muzyką czy wprowadzeniem koloru. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Źródło: Dom Spotkań z Historią