Projekt badawczy „Polacy na Islandii” jest częścią realizowanego w ramach projektu „Oral History – dziedzictwo kulturowe Polski i Islandii uchwycone w ludzkich słowach”, który będzie realizowany na terenie Islandii i Polski w latach 2015–2016 we współpracy z The Icelandic Research Centre for Innovation and Economic Growth w Reykjaviku.
Skierowany jest do ekspertów i młodych badaczy stosujących w swych badaniach metodę historii mówionej oraz do Polonii islandzkiej (stanowiącej najliczniejszą mniejszość na wyspie) i mieszkańców Reykjaviku.
Celem całego projektu jest integracja mniejszości polskiej ze społecznością islandzką, dokumentacja oraz promocja polskiego i islandzkiego dziedzictwa kulturowego, wymiana dobrych praktyk, doświadczeń, a także porównanie roli metody oral history w nauce krajów europejskich pomiędzy naukowcami i ekspertami uczestniczącymi w projekcie.
Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi projekt badawczy „Polacy na Islandii”, polegający na zebraniu i opracowaniu relacji Polaków osiadłych na Islandii oraz Islandczyków mających kontakt z polską kulturą. Ten etap projektu realizowany będzie w Reykjaviku i jego okolicach. Druga część projektu poświęcona będzie metodologii oral history. W grudniu, we Wrocławiu, zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca roli i sposobu wykorzystywania metody oral history, na którą zaproszeni zostaną przedstawiciele instytucji oraz naukowcy z Europy.
Projekt „Oral History – dziedzictwo kulturowe Polski i Islandii uchwycone w ludzkich słowach” jest realizowany w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” i jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.
Szczegóły oraz regulamin rekrutacji dostępne są na stronie www.pamieciprzyszlosc.pl
Źródło: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”