II wojna światowa

09.10.2013 aktualizacja 11.08.2016

Promocja książki "Protektorat Litwa" - w Centrum Prasowym PAP

Rosyjska Fundacja „Istoriczeskaja pamiat’” (Pamięć Historyczna) zaprasza na konferencję prasową związaną z promocją książki historyka Aleksandra Diukowa pt.„Protektorat Litwa – Tajna współpraca z hitlerowcami i niezrealizowany scenariusz utraty litewskiej niepodległości 1939–1940”.

Książka została wydana pod koniec września 2013 r. Dokumenty z archiwum specjalnego Litwy, po raz pierwszy publikowane w tej książce, mówią o tajnej współpracy między służbami specjalnymi Litwy i hitlerowskich Niemiec, w ramach której wiosną 1940 r. Departament Bezpieczeństwa Państwowego MSW Litwy niejednokrotnie przekazywał w ręce Gestapo aresztowanych na Wileńszczyźnie uczestników polskiego ruchu oporu. Władze litewskie przekazywały w ręce Gestapo także informacje o działalności polskiego ruchu oporu.

„Władze litewskie przekazywały Polaków w ręce Gestapo akurat w tym czasie, gdy na terytorium okupowanej przez hitlerowców Polski trwała tzw. +Akcja AB+ – operacja mająca na celu zniszczenie polskiej inteligencji” – przypomina autor książki Aleksandr Diukow.

„Władze litewskie przekazywały Polaków w ręce Gestapo akurat w tym czasie, gdy na terytorium okupowanej przez hitlerowców Polski trwała tzw. +Akcja AB+ – operacja mająca na celu zniszczenie polskiej inteligencji” – przypomina autor książki Aleksandr Diukow. „Działania władz litewskich były najprawdopodobniej bezpośrednio związane z tą zbrodniczą akcją. W lutym 1940 r. dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego Augustinas Povilaitis wraz z kierownictwem Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA uczestniczył w naradzie poświęconej walce z polskim ruchem oporu. W późniejszym okresie utrzymywał on ścisłe kontakty z funkcjonariuszem RSHA Heinzem Gräfe, który jesienią 1939 r. stał na czele jednego z hitlerowskich Einsatzkommando w Polsce. Wielka szkoda, że antypolska działalność litewskich służb specjalnych do tej pory nie została osądzona” - pisze Diukow.

W 2006 r. kierujący współpracą z Gestapo A. Povilaitis został pośmiertnie uhonorowany przez władze Litwy, które przyznały mu Wielki Krzyż Orderu Krzyża Pogoni.

***

Konferencja odbędzie się we wtorek, 15 października 2013 r. o godz. 14.00 w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8. Warszawa.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL