Inne

25.04.2018

Rzeczy warszawskie z dreszczem. Opowiadania dla młodych dorosłych

09.05.2018 "Rzeczy warszawskie z dreszczem. Opowiadania dla młodych dorosłych" "Rzeczy warszawskie z dreszczem. Opowiadania dla młodych dorosłych"

„Rzeczy warszawskie z dreszczem” to druga publikacja Muzeum Warszawy z opowiadaniami dla młodych dorosłych, po "20 rzeczach o Warszawie" z 2017 roku. "Rzeczy warszawskie z dreszczem" to historie czasem przerażające, a czasem po prostu zabawne. Zakorzenione w konkretnej, rozpoznawalnej rzeczywistości, lecz traktujące ją z ironicznym dystansem. Grające z konwencją literatury kryminalnej.

Do współpracy przy książce „Rzeczy warszawskie z dreszczem” zaproszono czworo uznanych pisarzy o własnym, wyrazistym głosie literackim i ze znakomitym dorobkiem. Są to Jarosław Klejnocki, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Joanna Olech i Łukasz Orbitowski. Zainspirowani obiektami z wystawy głównej Muzeum Warszawy autorzy napisali opowiadania o charakterze sensacyjnym. W każdym pojawiają się – bardziej lub mniej bezpośrednio – jeden obiekt z ekspozycji oraz motywy warszawskie. Oprócz opowiadań w książce zamieszczono informacje o rzeczach warszawskich – opisy kuratorskie oraz przetworzone zdjęcia i metryczki.

Przygotowanie ilustracji, projekt książki i jej skład powierzono doświadczonym ilustratorom i grafikom ze studia Homework: Joannie Górskiej i Jerzemu Skakunowi. Oprawa graficzna książki „Rzeczy warszawskie z dreszczem” charakteryzuje się posuniętą do granic możliwości lapidarnością, oszczędnością kolorów i celnością metafor, a także – podobnie jak opowiadania – poczuciem humoru, ironicznym dystansem i subtelnie naszkicowanym klimatem grozy. Zamieszczone w publikacji rysunki – jest ich kilkadziesiąt – wpisują się w najlepsze tradycje polskiej szkoły ilustracji i plakatu.

Książka będzie dostępna w sprzedaży pod koniec kwietnia.

Specjalny nakład książki „Rzeczy warszawskie z dreszczem” trafi również do rąk wszystkich absolwentów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych jako prezent od Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

Spotkanie autorskie z jednym z autorów opowiadań – Łukaszem Orbitowskim oraz aktorem Januszem Chabiorem odbędzie się 9 maja w siedzibie Muzeum Warszawy.

Muzeum Warszawy zostało powołane w 1936 roku. Jego siedzibą główną jest 11 zabytkowych kamienic przy Rynku Starego Miasta, wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum Warszawy to także 9 oddziałów, w tym Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Drukarstwa. 

Od 80 lat misją Muzeum Warszawy jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów związanych z Warszawą. Prowadząc działalność wystawienniczą, badawczą, wydawniczą, edukacyjną oraz kulturalną, muzeum towarzyszy odbiorcom w poznawaniu fenomenu Warszawy. 

W latach 2014-2017 prowadzony jest projekt OdNowa, obejmujący modernizację, konserwację i digitalizację zabytkowych obiektów muzeum, a także realizację nowej wystawy głównej. Zwieńczeniem projektu jest otwarcie Muzeum Warszawy w nowej odsłonie 26-28 maja 2017 roku.
 

***

„Rzeczy warszawskie z dreszczem. Opowiadania dla młodych dorosłych”
autorzy opowiadań: Jarosław Klejnocki, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Joanna Olech, Łukasz Orbitowski
 

Źródło: Muzeum Warszawy

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL