
„Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej” to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja przedstawia rozwoju rzemiosła, przemysłu i turystyki, który nastąpił po uruchomieniu w 2. poł. XIX w. połączeń kolejowych z Görlitz i Węgliniec do Wałbrzycha.
Wystawę przygotowało Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz. Ekspozycję można zwiedzać od soboty.
Twórcy wrocławskiej wystawy pokazali jak budowa Śląskiej Kolei Górskiej w drugiej połowie XIX w. wpłynęła na dynamiczny rozwój przemysłu, rzemiosła i turystyki na obszarze dzisiejszej południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego.
Śląska Kolej Górska, która połączyła Görlitz, Węgliniec, Lubań, Jelenią Górę i Wałbrzych, została uruchomiona w 1867 r. Dzięki temu przedsięwzięciu włączono ten obszar w ówczesną europejską sieć kolejową. To zaś zapoczątkowało szybki rozwój technologiczny i urbanizacyjny tych terenów.
Na ekspozycji można zobaczyć charakterystyczne wyroby z miejscowości położonych wzdłuż tego szlaku kolejowego, a historie tych miejscowości tworzą opowieść o rozwoju gospodarczym Dolnego Śląska w 2. poł. XIX w.
Twórcy wystawy wskazują m.in. na Lubań, który w ciągu kilku dziesięcioleci stał się jednym z największych ośrodków produkcji chusteczek do nosa w tej części Europy. Na ekspozycji można zatem zobaczyć na przykład próbniki materiałów, wzorniki chusteczek czy pierwsze reklamy tych produktów. Na początku XX w. lubańskie fabryki zaspokajały aż 90 proc. popytu na ten towar w całych Niemczech.
Na wystawie prezentowany jest też na przykład stół z zakład przemysłowy Roberta Ruscheweyha w Olszynie. Przedsiębiorca ten uzyskał pierwszy na świecie patent na rozkładany stół, a najdłuższy mebel stworzony w tych zakładach miał 13 metrów.
Zwiedzający obejrzą również blaudruk, czyli druk batikowy, które powstawały w latach 80. XIX w. w Gryfowie Śląskim w fabryce Schlesische Blaudruckerei AG. Prezentowane będą również dolnośląskie wyroby koronkarskie, które powstawały w okolicach Jeleniej Góry oraz zabytki związane z rozwojem zakładów porcelany w Wałbrzychu.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski zwrócił uwagę, na fenomen związany z rozwojem konkretnych branż w dolnośląskich miasteczkach. „Tak wiele miasteczek dolnośląskich zdobyło swoiste specjalizacje, a tutejsi mieszkańcy niezwykłe umiejętności oraz wyjątkową sprawność rzemieślniczą. To oni sprawiali, że ich miasta stawały się, za sprawą ich wytwórczości, słynne daleko poza granicami regionu” – powiedział Oszczanowski.
Rozwój kolei na tych terenach podniósł również atrakcyjność turystyczną tego regionu. Na wystawie będzie zatem można zobaczyć pamiątki z gór, mapy turystyczne, narciarskie i samochodowe, prospekty uzdrowisk, a nawet sanki i laski turystyczne.
Ekspozycję „Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej” można oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu do 17 sierpnia.(PAP)
pdo/ dki/