Wykłady, dyskusje i pokazy filmowe znalazły się w programie tegorocznej 2. edycji Festiwalu im. Jacka Kuronia, który odbywać się będzie w Warszawie od 22 maja do 11 czerwca. Wśród gości imprezy znaleźli się m.in. Richard Sennett, Timothy Snyder i Marci Shore.
Tegoroczny festiwal poświęcony będzie problematyce solidarności i więzi, a także szansom mobilizacji do wspólnego działania w różnorodnym i podzielonym społeczeństwie.
Impreza rozpocznie się w piątek od debaty "Czy w kapitalizmie możliwa jest solidarność?". W siedzibie Krytyki Politycznej dyskutować będą: amerykański socjolog prof. Richard Sennett - wykładowca London School of Economics i Columbia University, autor m.in. "Upadku człowieka publicznego", "Kultury nowego kapitalizmu" czy książki "Korozja charakteru. Osobiste konsekwencje pracy w nowym kapitalizmie" - i amerykańska socjolog i ekonomistka, zajmująca się problemami globalizacji i migracji ludności, prof. Saskia Sassen z Columbia University; autorka książki "Globalizacja. Eseje o nowej mobilności ludzi i pieniędzy". Moderatorem dyskusji będzie Sławomir Sierakowski.
Impreza rozpocznie się w piątek od debaty "Czy w kapitalizmie możliwa jest solidarność?". W siedzibie Krytyki Politycznej dyskutować będą: amerykański socjolog prof. Richard Sennett, autor m.in. "Upadku człowieka publicznego", "Kultury nowego kapitalizmu" i amerykańska socjolog i ekonomistka, zajmująca się problemami globalizacji i migracji ludności, prof. Saskia Sassen, autorka książki "Globalizacja. Eseje o nowej mobilności ludzi i pieniędzy".
Kolejna dyskusja panelowa zaplanowana jest na 25 maja. W debacie "Różni, równi, solidarni" udział weźmie prof. Thomas Meyer z Fundacji im. Friedricha Eberta, redaktor naczelny "Neue Gesellschaft/ Frankfurter Heute", prezydent Słupska Robert Biedroń, członkini partii Twój Ruch Barbara Nowacka oraz Joanna Wowrzeczka z "Krytyki Politycznej". Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wiśniewska. 29 maja festiwalowa publiczność spotka się z prof. Karolem Modzelewskim, który weźmie udział w dyskusji "Komandosi, KOR, Solidarność - od środowiska do ruchu społecznego". Z prof. Modzelewskim rozmawiać będzie Agata Szczęśniak.
2 czerwca o problemie prekariatu dyskutować będą: prof. Guy Standing (School of Oriental and African Studies, University of London) i prof. Klaus Doerre (Friedrich Schiller Universitaet Jena). Dyskusję pod hasłem "Prekariusze wszystkich krajów..." poprowadzi dr Dorota Szelewa (Fundacja ICRA). Następnego dnia prof. Ha Joon Chang (Cambridge University) i prof. Marek Belka (Prezes Narodowego Banku Polskiego) będą rozmawiać na temat finansów i bankowości w XXI w. Debatę moderować będzie prof. Jerzy Osiatyński.
8 czerwca w debacie "Barykady w Lemingradzie - klasa średnia solidarna?" udział weźmie prof. Andrzej Leder (Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Studiów Zaawansowanych) oraz dr Przemysław Sadura (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego). Moderatorem spotkania będzie dr hab. Agnieszka Graff z "Krytyki Politycznej". 9 czerwca Masza Gessen, autorka biografii "Putin. Człowiek bez twarzy" i aktywistka LGBT i prof. Timothy Snyder z Yale University będą rozmawiać ze Sławomirem Sierakowskim w panelu "Ukraina, Rosja i Zachód (nie)solidarny".
Poza debatami i spotkaniami z socjologami i historykami, organizatorzy festiwalu przygotowali także ofertę dla dzieci. 29 maja w MaMa Cafe odbędą się zajęcie "Zaufanie. Przewodnik dla dzieci". 31 maja odbędzie się natomiast "zaangażowany" spacer miejski, śladem patrona festiwalu Jacka Kuronia. Spotkanie poprowadzi Danuta Kuroń.
W "kompletach", otwartych dla publiczności dyskusji wokół wybranych tekstów, udział weźmie Andrzej Leder, który - wraz z Sierakowskim - rozmawiać będzie o przemocy, na podstawie książki "Rozważania o przemocy" Georgesa Sorela (spotkanie odbędzie się 1 czerwca).
11 czerwca Marci Shore, amerykańska historyczka, specjalizująca się w temacie Europy Yale, weźmie udział w spotkaniu pt. "Solidarność wstrząśniętych", które poprowadzi Michał Sutkowski z "Krytyki Politycznej". Organizatorzy przygotowali także pokaz filmu "Ursus znaczy niedźwiedź" w reżyserii Jaśminy Wójcik. Pokaz filmu i spotkanie z jego twórczynią odbędzie się na Placu Defilad.
Szczegółowy program 2. edycji festiwalu im. Jacka Kuronia dostępny jest na stronie internetowej www.festiwalkuronia.pl (PAP)
pj/ agz/