W sobotę 1 lutego National Geographic Channel pokaże pierwszy odcinek cyklu „Śladami historii”. Będzie on poświęcony Petrze - ruinom miasta Nabatejczyków w Jordanii.
Steve Burrows wraz z zespołem ekspertów chce się dowiedzieć jak budowniczy w tamtych czasach byli w stanie wykuć w skale klasztor Ad Deir – jedną z najbardziej okazałych budowli całego kompleksu. Kiedy zostało zbudowane centrum miasta i jakie sekrety kryje ogromny klasztorny dziedziniec?. Naukowcy rzucą nowe światło na dotychczasowe postrzeganie monumentalnych budowli tego starożytnego miasta.
8 lutego wyemitowany będzie film o Jerozolimie. Zespół Steve’a Burrowsa przeskanuje zabytki świętego miasta, począwszy od Wzgórza Świątynnego, po Herodion - położoną 11 km od Jerozolimy usytuowaną na szczycie wzgórza fortecę Heroda Wielkiego. Jak w zetknięciu z konstrukcjami z czasów Chrystusa sprawdzi się rewolucyjna technologia XXI wieku i do jakich odkryć doprowadzi grupę naukowych zapaleńców?
15 lutego zostanie zaprezentowany odcinek o Machu Picchu. Inżynierowie spróbują odpowiedzieć sobie na pytanie, jak w XV wieku możliwa była budowa tak wielkiego kompleksu na szczycie góry i ponad 2000 m. wysokości n.p.m. Jak budowane były tarasy? I w jaki sposób miasto zaopatrywało się w wodę.
22 lutego zostanie pokazany film o Koloseum.Jak Rzymianom udało się stworzyć największe igrzyska z walkami gladiatorów, jakie kiedykolwiek można było zobaczyć w Europie. Czy Koloseum miało dach? Czy układ budowli da się w jakikolwiek sposób porównać ze współczesnymi stadionami sportowymi?
Piąty odcinek będzie wyemitowany 1 marca, a dotyczyć będzie katedry św. Pawła w Londynie.
Zespół naukowców pod przewodnictwem Steve’a Burrowsa podda badaniu strukturę kopuły, sprawdzi w jaki sposób architekt Christopher Wren poradził sobie z niestabilną bazą i olbrzymimi siłami oddziałowującymi na kopułę katedry. Zbadają również, jak katedrze udało się przetrwać atak bombowy podczas II wojny światowej. W programie nie zabraknie niecodziennych odkryć oraz wnikliwego obrazu tego architektonicznego dzieła sztuki.
(National Geographic Channel)