
Oryginał rękopisu epopei narodowej Adama Mickiewicza prezentowany jest w majówkowy weekend w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – oddziale Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Ossolineum przygotowało również wykłady, warsztaty i oprowadzenia kuratorskie.
Ze względów konserwatorskich rękopis „Pana Tadeusza” może być prezentowany jedynie przez 120 godzin w roku. Odwiedzający wrocławski muzeum w weekend majowy mają zatem rzadką okazję zobaczenia oryginału. Rękopis będzie wystawiany do 4 maja.
„Ponieważ w Osoleniem jest to weekend polsko-litewski, tym razem otwarliśmy rękopis na stronie opisującej litewską przyrodę, a więc na początku Księgi IV” – powiedziała rzeczniczka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Katarzyna Uczkiewicz.
Z kolei w gmachu głównych Ossolineum podczas majowego weekendu można zwiedzić dwie wystawy. Prezentowana jest tam postać litewskiego kompozytora, malarza i grafika Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa. „To jedna z najciekawszych postaci kultury litewskiej przełomu XIX i XX wieku” – zwróciła uwagę Uczkiewicz. Na ekspozycji współorganizowanej z Litewskim Instytutem Kultury pokazywane są fotografie z Anapy nad Morzem Czarnym z 1905 r. autorstwa Čiurlionisa.
Odwiedzający Ossolineum mogą również zobaczyć obraz ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich przedstawiający Marię Leszczyńską. Dzieło prezentowane jest z okazji 300. rocznicy ślubu Marii Leszczyńskiej z Ludwikiem XV, a jego autorem jest najprawdopodobniej Jean-Baptiste’a van Loo.
Oprócz tego Ossolineum na weekend majowy przygotowało szereg wykładów, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty.(PAP)
pdo/ ktl/