
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej od 18 lipca będzie można obejrzeć wystawę pt. „Ruiny i odbudowa Starego Miasta w litografiach”, prezentującą prace dwóch artystów – Antoniego Suchanka i Jana Kucharskiego. Jest ona częścią obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Starego Miasta.
Na wystawie „Ruiny i odbudowa Starego Miasta w litografiach” zaprezentowane zostaną litografie ukazujące obrazy zniszczonego podczas II wojny światowej Starego Miasta oraz dokumentujące proces jego odbudowy. Prace pochodzą ze zbiorów kuratora Tomasza Leca i stanowią niezwykłe świadectwo historii oraz artystycznej wrażliwości twórców, którzy w swoich dziełach uchwycili zarówno tragedię zniszczenia, jak i nadzieję odrodzenia – poinformowała archidiecezja warszawska.
We wrześniu 1980 r. Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Odbudową Starego Miasta zajmował się Wydział Architektury Zabytkowej BOS-u, kierowany przez Jana Zachwatowicza. Pierwszy plan dotyczący odbudowy starówki Wydział Urbanistyki przedstawił 7 marca 1945 r.
Antoni Suchanek (1901-1982) był jednym z najważniejszych dokumentalistów powojennej stolicy. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. W czasie wojny aresztowany przez Gestapo podczas ślubu swojej siostry w 1943 r., przeszedł przez więzienie na Pawiaku oraz obóz koncentracyjny w Auschwitz.
Po zakończeniu wojny poświęcił się dokumentowaniu obrazów odbudowywanej przez Polaków stolicy.
Jan Kucharski (1918-1983) w roku wybuchu II wojny światowej otrzymał nagrodę prezydenta stolicy w konkursie malarskim „Warszawa”. W tym samym roku wstąpił jako ochotnik do Obrony Narodowej. Okupację spędził w obozach i więzieniach niemieckich.
Po wojnie skończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1952 r. otrzymał dyplom u prof. Tadeusza Kulisiewicza. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i grafikę. Miał ponad 60 wystaw w kraju i za granicą, wyróżniony kilkunastoma nagrodami, m.in. I premio V Mostra Int. D’Arte w San Remo w 1970 r. czy złotym medalem Accademie Int. Tommaso Campanella w Rzymie w 1974 r. Jego prace to głównie abstrakcje lub półabstrakcje inspirowane naturą, malarstwem jaskiniowym i sztuką starożytnego Egiptu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 18 lipca, o godz. 13. Z kolei oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w sobotę, 19 lipca o godz. 13. Wstęp wolny. (PAP)
mgw/ mark/