Warsztaty, zajęcia dla dzieci, zwiedzanie ekspozycji z kuratorami, a nawet śniadanie w muzeum znalazły się w programie organizowanego po raz dziesiąty Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W najbliższą niedzielę za darmo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt wystaw w 20 placówkach.
Licząc muzealne oddziały odwiedzić będzie można blisko 40 miejsc. Motywem przewodnim Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich są jubileusze i rocznice.
"W tym roku obchodzimy 100-lecie wybuchu I wojny światowej, 100-lecie powstania Legionów Polskich i 25-lecie odzyskania wolności. Każda z placówek przygotowała propozycje dla zwiedzających nawiązujące do tych, ale także i innych rocznic" - mówił PAP przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.
Jak podkreślił Dzień Otwartych Drzwi jest jesiennym dopełnieniem odbywającej się w maju Nocy Muzeów.
Niemal wszystkie placówki oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych oferują dodatkowe atrakcje i akcentują różne rocznice.
"W tym roku obchodzimy 100-lecie wybuchu I wojny światowej, 100-lecie powstania Legionów Polskich i 25-lecie odzyskania wolności. Każda z placówek przygotowała propozycje dla zwiedzających nawiązujące do tych, ale także i innych rocznic" - mówił PAP przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.
W gmachu głównym Muzeum Narodowego będzie można z kuratorami oglądać wystawy: „Olga Boznańska”, „Przestrzeń Opery”, a także wystawę „Legiony Polskie 1914-18” i zobaczyć kurtkę mundurową następcy tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
W Pałacyku Czapskich pokazywane będą pamiątki z majątku Emeryka Hutten - Czapskiego w Stańkowie oraz rękopis „Dzienników” Józefa Czapskiego. W oddziale – Europeum – zaplanowano m.in. pokaz dwóch rzeźb zmarłego kilka tygodni temu Igora Mitoraja. Przed Europeum odbywać się będą Małopolskie Dni Wina.
Muzeum Historyczne niemal w każdym ze swoich oddziałów przygotowało warsztaty dla dzieci. W Fabryce Schindlera będzie wyświetlany film o wojennej przeprowadzce zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w 1940 r., a w oddziale „Dzieje Nowej Huty” przypomniane zostanie usunięcie pomnika Lenina z Alei Róż, do którego doszło 25 lat temu.
Muzeum PRL-u przygotowało zwiedzanie z przewodnikiem piwnic dawnego kina „Światowid” (nie ma już miejsc dla chętnych), spotkania poświęcone uwiecznianiu PRL w fotografii, zaprasza też na imprezę towarzyszącą - Targ Śniadaniowy.
W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK dzieci będą mogły z kuratorami obejrzeć wystawę prac Juliana Opiego i wziąć udział w warsztatach. W Muzeum Inżynierii Miejskiej będzie można zobaczyć multimedialną prezentację wynalazków 2014 r. , które są tak ważne dla ludzkości, że będziemy kiedyś świętować rocznice tych odkryć. W Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie można zobaczyć film „Hels Angels” z 1930 r. i obejrzeć wystawę „Skrzydła Wielkiej Wojny Małopolska 1914-2014”.
Muzeum Armii Krajowej zaprasza m.in. na grę „Podążaj za mapą”, warsztaty oraz spotkanie z żołnierzem AK Wacławem Szaconiem ps. „Czarny”. Przez cały dzień w placówce tej zbierane będą pamiątki związane z Żołnierzami Wyklętymi i organizacją „Wolności i Niezawisłość”.
W Muzeum Geologicznym ING PAN będzie można zobaczyć meteoryt Morasko odkryty sto lat temu podczas kopania umocnień wojskowych. Muzeum Historii Fotografii zaprasza m.in. na wystawę fotografii emigracyjnych Stanisława Cat Mackiewicza i wystawę pokonkursową „Legiony w komórce”.
Na Zamku Królewski na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę zorganizowaną w stulecie powstania Legionów Polskich.
W Zamku Żupnym w Wieliczce będzie można dowiedzieć się, jak świętowano rocznice w XIX i XX wieku, a w Zamku Królewskim w Niepołomicach obejrzeć część kolekcji wybitnego przyrodnika i fotografa Włodzimierza Puchalskiego.
Udział w części warsztatów oraz prezentacji będzie możliwy po wcześniejszej rezerwacji. Informacje na ten temat oraz pełen program Dnia Otwartych Drzwi jest dostępny na stronie internetowej www.krakow.pl. I edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich odbyła się 16 października 2005 r. i zgromadziła 27,3 tys. zwiedzających, w zeszłym roku w wydarzeniu tym uczestniczyło 44 tys. zwiedzających.
Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, przy współpracy Urzędu Miasta. (PAP)
wos/ par/