
Kolekcję wczesnośredniowiecznych monet, w tym najstarsze polskie numizmaty bite za czasów Bolesława I Chrobrego i Mieszka II Lamberta, będzie można od soboty (10 maja) zobaczyć na wystawie w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Kameralna wystawa znajduje się w auli Ossolineum. To kolejna odsłona prezentacji zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich.
Tym razem zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kolekcję wczesnośredniowiecznych monet zakupionych przez Ossolineum pod koniec 2024 r. dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ponad 200 obiektów, a wśród nich najstarsze monety polskie, emitowane za czasów panowania Bolesława I Chrobrego i Mieszka II Lamberta – przekazała PAP rzeczniczka Ossolineum dr Katarzyna Uczkiewicz.
Szczególnie bogato reprezentowane są numizmaty związane z panowaniem Chrobrego. Wśród 21 monet z tego okresu znajdują się denary z napisami: „BOLIZLAVS DVX INCLITVS” (Bolesław Książę Przesławny) i „PRINCES POLONIE” (książę Polski). „Te niewielkie monety doskonale odzwierciedlają znaczenie księcia Bolesława w ówczesnej Europie, jako władcy emitującego własną srebrną monetę. Potwierdzeniem jego statusu była koronacja w kwietniu 1025 r. Warto wspomnieć, że to właśnie na denarach Chrobrego występuje po raz pierwszy w historii nazwa naszego kraju w postaci pisanej” – podkreślili twórcy ekspozycji.
Prezentowane są też m.in. polskie denary Bolesława II Śmiałego, Władysława I Hermana, Bolesława III Krzywoustego czy Władysława II Wygnańca. Zobaczyć można również dwie unikalne monety Mieszka II, w tym jedną z napisem „MISICO” – imieniem władcy.
Na ekspozycji znalazły się też najstarsze monety śląskie, to m.in. brakteat Bolesława I Wysokiego z napisem "DVX VRATIZ", czyli pierwsza moneta z nazwą Wrocławia.
Wystawę można zwiedzać do 1 czerwca.
Gmach siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich powstaje we Wrocławiu w bliskim sąsiedztwie Ossolineum. Będzie to pierwsza po wojnie placówka muzealna w stolicy Dolnego Śląska, której budynek powstanie od fundamentów. Otwarcie wystawy stałej planowane jest tam w 2028 r. Muzeum Książąt Lubomirskich jest oddziałem Ossolineum.(PAP)
pdo/ miś/