
W dawnej elektrowni Wojskowej Składni Tranzytowej w weekend (26-27 kwietnia) zostanie zaprezentowana wystawa prezentująca artefakty odnalezione w czasie wykopalisk na półwyspie. Nastąpi również otwarcie wybudowanego Centrum Obsługi Zwiedzających.
Biuro prasowe Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w przesłanym komunikacie poinformowało, że w sobotę zostanie zaprezentowana wystawa pt. "Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte", która opowiada o historii Westerplatte poprzez artefakty znalezione na jego obszarze w czasie badań archeologicznych prowadzonych na półwyspie od 2016 r.
Ramy czasowe ekspozycji obejmują okres od połowy XVII w. – od utworzenia się u ujścia Wisły piaszczystej łachy, nazwanej płytą zachodnią, do połowy 1941 r. – daty zakończenia funkcjonowania na Westerplatte filii niemieckiego obozu Stutthof dla jeńców cywilnych.
Podano, że szczególny nacisk autorzy wystawy położyli na ukazanie zadań obsady Wojskowej Składnicy Tranzytowej, realizowanych w bardzo trudnych warunkach społeczno-politycznych, oraz podkreślenie symbolicznego znaczenia półwyspu jako miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.
Wystawa znajduje się w odrestaurowanym i zaaranżowanym do celów ekspozycyjnych zabytkowym budynku dawnej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Ponadto w sobotę nastąpi otwarcie niedawno wybudowanego Centrum Obsługi Zwiedzających "Pole Bitwy Westerplatte".
W styczniu br., wicedyrektor MIIWŚ Janusz Marszalec powiedział PAP, że to miejsce będzie "bramą" do Pola Bitwy Westerplatte.
Podkreślił wówczas, że do tej pory zainteresowani, którzy przyjeżdżali na półwysep, rozpoczynali zwiedzanie od jego środka i po zaparkowaniu auta przechodzili pod pomnik Obrońców Wybrzeża, a przez to - jak zauważył - tracili pierwszy wschodni etap Westerplatte.
W budynku obsługi są m.in. punkt informacyjny, sklep z pamiątkami, restauracja, tarasy widokowe oraz toalety. W pozostałej części obiektu znajdują się pomieszczenia techniczne, biura oraz sale edukacyjne, które posłużą do prowadzenia spotkań i lekcji muzealnych. Przed budynkiem jest parking na 20 autokarów oraz 168 miejsc dla samochodów osobowych.
Muzeum podało, że w najbliższy weekend poza otwarciem wystawy i nowego Centrum Obsługi Zwiedzających przygotowało także spacery z przewodnikami, oprowadzania kuratorskie, warsztaty edukacyjne, rozmowy z konserwatorami zabytków i archeologami czy stanowiska rekonstruktorskie. Szczegóły wydarzeń dostępne są na stronie internetowej muzeum.(PAP)
pm/ dki/