12.10.2017–13.10.2017
W dniach 12–13 października (czwartek, piątek) w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie (ul. Marszałkowskiej 21/25) Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie organizuje międzynarodową konferencję naukową „W drodze do władzy – Struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917–1945)”.
Konferencja ma na celu przyjrzenie się polityce Rosji Sowieckiej/ZSRR wobec Polski z perspektywy instytucji/organizacji tworzonych przez władze państwową i partyjną na terenie państwa sowieckiego, które miały zajmować się tzw. sprawami polskimi. Zakres chronologiczny obejmuje okres od rewolucji październikowej do zakończenia II wojny światowej, czyli okres w którym Rosja Sowiecka/ZSRR podejmował różne działania mające na celu zniszczenie suwerenności państwa polskiego.
W spotkaniu wezmą udział goście z Federacji Rosyjskiej, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Białorusi, a także specjaliści z polskich instytutów naukowych. Prawie wszystkie referaty podejmowane na konferencji będą wzbogacone przez dokumenty z Rosji. Dzięki czemu, nawet zagadnienia funkcjonujące już w polskiej nauce, zyskają nową wartość, a goście z zagranicy dodatkowo zapewnią inną perspektywę oglądu poszczególnych problemów.
Sesja będzie się składać z dwóch zasadniczych części. Pierwsza część dotyczyć będzie spojrzenia Włodzimierza Lenina na sprawy polskie. W tej części wystąpi m.in. prof. Michał Klimecki, który opowie o formowaniu się polskiej lewicy i utworzenia Biura Polskiego przy RKP(b), jak i dr Eryk Krasucki, którego wykład będzie na temat aspektów funkcjonowania Przedstawicielstwa KPRP/KPP przy KW Kominternu. Na temat KRPK/KPP opowie prof. Natalia Lebiediewa, zaś o KPZB dr Anatolij Wialiki i KPZU – dr Oleksandr Zajcew.
Druga część dotyczyć będzie struktur, których inicjatorem był Józef Stalin. Część ta, bardziej bogata pod względem tematycznym, została podzielona na dwa bloki dotyczące Polski w planach Józefa Stalina w okresie pokoju i w okresie wojny. Zaprezentują swoje badania m.in.: prof. Mikołaj Iwanow, który będzie mówił na temat utworzonych terenów autonomicznych – Marchlewszczyzny i Dzierżyńszczyzny. O szkolnictwie partyjnym podległym KW Kominternu opowie pracownik Rosyjskiej Akademii Nauk Anna Kanarska, zaś o Polskiej sekcja Wydawnictwa Literatury w Językach Obcych 1939–1945, która istniała w ramach Kominternu, będzie mówił prof. Albin Głowacki. Tematykę działalności NKWD na ziemiach polskich w 1944/45 podejmie autor bestselleru „Psy Stalina” – Nikita Pietrow. Będzie można usłyszeć ponadto wykłady m.in. prof. Wojciecha Materskiego, prof. Daniela Boćkowskiego, dr. Piotra Gontarczyka, dr. Roberta Spałka oraz wykład o aspektach z historiografii relacji ZSRR a Polska prof. Vadima Staklo. Podsumują zaś konferencję wybitni historycy – prof. Andrzej Chojnowski i prof. Andrzej Paczkowski.
Honorowy Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Patronat medialny: TVP Polonia, TVP Historia, „Do Rzeczy”, „wSieci Historii”, Polskie Radio dla Zagranicy, Radio Warszawa, Radio Wnet, Dzieje.pl.
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie