Przybliżenie mniej znanych lub zapomnianych zakątków stołecznego Śródmieścia m.in. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego jest celem gry miejskiej "Odkryj to sam!". Muzeum Niepodległości zaprasza na nią w sobotę miłośników spacerów, łamigłówek i zagadek.
"W sobotę rozpoczynamy w Muzeum Niepodległości grę miejską, która będzie wędrówką po Śródmieściu, po jego znanych i mniej znanych zakątkach. Celem tej gry jest przybliżenie nieco ukrytych, a naprawdę ciekawych miejsc, zarówno dawnych, jak i współczesnych, znajdujących się w centrum Warszawy. Pragniemy pokazać, jaką radość może dawać poznawanie naszego miasta. Uczestnicy gry, indywidualnie lub w grupach, otrzymają mapkę z zaznaczonymi punktami, w których będą na nich czekały różne zadania" - opowiadał PAP Krzysztof Mordyński z Muzeum Niepodległości.
Na szlaku gry znajdą się nietypowe zakątki na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, wnętrza pałaców uniwersyteckich, a także "tyły" śródmiejskich budynków, gdzie znajdują się różne historyczne pamiątki i zapomniane szlaki spacerowe. "Zadania jakie czekają na uczestników gry będą wymagały troszeczkę kombinowania. Trzeba będzie rozwiązać krzyżówkę, rozwikłać zagadki opisujące budynki, postacie czy rzeźby. Będzie też rysowanie, ale po kropkach, celem odgadnięcia historycznych obiektów dawnej Warszawy. Będą zróżnicowane zadania, w których rozwiązywaniu mają szansę uczestniczyć całe rodziny" - podkreślił Mordyński.
Start gry zaplanowano między 10 a 14 w siedzibie Muzeum Niepodległości. Rozdawane tam będą karty uczestnika gry i mapki, z którymi warszawiacy rozpoczną wędrówkę po uliczkach Śródmieścia. W kolejnych punktach na uczestników czekać będą dalsze wskazówki. "Ważne, by mieć ze sobą aparat fotograficzny lub komórkę robiącą zdjęcia oraz długopis albo ołówek. Ponieważ wędrowanie może okazać się męczące na trasie gry znajdą się dwa miejsca, gdzie będzie można odpocząć i pokrzepić czymś smacznym. Na graczy czekają rabaty, a także specjalnie przygotowane menu" - mówił przedstawiciel muzeum.
Czas trwania gry organizatorzy oceniają na ok. dwie-trzy godziny. "Na jej zakończenie uczestnicy będą proszeni o oddanie karty gry do muzeum i przesłanie nam zdjęć mailem. Czas wykonywania zadań nie jest istotny, celem jest ich jak najlepsze rozwiązanie, za które przewidziano nagrody książkowe. Chcielibyśmy także, by gracze podzielili się z nami swoją oceną obejrzanych miejsc, co jest także nawiązaniem do naszej wystawy +Architektura Polski niepodległej+" - dodał Mordyński.
Gra miejska jest organizowana przez Muzeum Niepodległości wspólnie z Muzeum Historii Polski i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)
akn/ ls/