Fotoplastikon Warszawski otwiera wystawę czasową „Cejlon 1957”. W czasie niezwykłej podróży po Cejlonie 1957 r. naszym przewodnikiem będzie jeden z najsłynniejszych podróżników ubiegłego stulecia - Andrzej Zawada - poinformowała PAP rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
„Cejlon to było coś zupełnie innego. Piękna, bogata wyspa. Kolombo - to jeden ogród palmowy, a w nim nowoczesne, luksusowe wille. Kraj bardzo bogaty, co widać na każdym kroku, piękne sklepy z najlepszymi angielskimi rzeczami, oczywiście odpowiednio drogimi. Nasz pobyt wydłużył się, bo akurat wypadło święto 1 Maja i dokerzy odmówili pracy! Korzystając z okazji, szarpnęliśmy się na trochę dolarów i wynajętym autem pojechaliśmy w głąb kraju do Kandy. To była piękna wycieczka, zrobiłem wiele zdjęć, które po powrocie obejrzysz... w Fotoplastikonie” - napisał w katalogu ekspozycji Andrzej Zawada.
Jak wyjaśniono, „na zdjęciach zwiedzający zobaczą m.in. bogactwo przyrody czy kolonialną architekturę”.
Wystawa „Cejlon 1957” będzie czynna w Fotoplastikonie Warszawskim (Al. Jerozolimskie 51) do 28 września.
„Fotoplastikon Warszawski to nie tylko niezwykła galeria zdjęć trójwymiarowych; to także scena dla kameralnych koncertów, częsty punkt gier miejskich, miejsce warsztatów, lekcji muzealnych, wykładów i konferencji, a także oryginalna sceneria dla filmów, programów i reportaży o starej Warszawie” - czytamy na stronie Fotoplastikonu.
Jak wyjaśniono, „działalność pod opieką Muzeum Powstania Warszawskiego sprawiła, że Fotoplastikon bardzo szybko i już na stałe powrócił na mapę kulturalną miasta, stając się trwałym elementem tożsamości Warszawy”.(PAP)
gj/ miś/