10.11.2017–17.12.2017
W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie można obejrzeć wystawę WYSPIAŃSKI – przygotowaną w 110. rocznicę śmierci artysty, prezentującą fenomen Stanisława Wyspiańskiego – twórcy totalnego.
Wystawa jest zbudowana wokół kilku wątków: Człowiek, Natura/Sacrum, Natura/Pejzaż, Antyk/Kultura; będą także przedstawione inne sfery jego działalności artystycznej: Wyspiański jako nowoczesny typograf, odnowiciel sztuki polskiej książki i człowiek teatru w interpretacji Andrzeja Wajdy.
Ekspozycja będzie dostępna w dniach: 10.11.2017 – 17.12.2018
Kurator wystawy: Anna Król
Wyspiański […] był prekursorem wszystkiego, co nowoczesne i twórcze w polskiej sztuce współczesnej: cytował go Witkacy, Gombrowicz naśladował jego styl w dramacie, Mrożek jest uważany za spadkobiercę jego humoru i ironicznego spojrzenia na tzw. sprawę polską. Reżyserzy wzięli z niego pojęcie „teatru ogromnego” i nowoczesnego spojrzenia na scenografię i jej rolę w spektaklu. […] Wyspiański przedłużył linię romantyków, odkrył w Weselu nowe obszary dla sztuki politycznej. […] Powiem wam tylko: uczcie się od niego! Uczcie się wszystkiego – miłości Ojczyzny, zawziętości i desperacji w uprawianiu sztuki, uporu do końca (Andrzej Wajda, 1978).
WYSPIAŃSKI według WAJDY
Andrzej Wajda, zafascynowany twórczością Wyspiańskiego, wielokrotnie interpretował jego sztuki w teatrze i filmie, w Polsce i za granicą. Jednym z najważniejszych osiągnięć reżysera była filmowa inscenizacja Wesela (1973), nieco później teatralna (1991). Wystawa prezentuje nie tylko warsztat reżysera – szkice, studia, rysunki przygotowawcze (komplet oryginalnych materiałów z Muzeum Manggha, z Archiwum Andrzeja Wajdy) i rekwizyty teatralne (z Muzeum Teatru Starego), lecz także fragmenty spektakli i filmu.
Scenariusz i aranżacja: Anna Król
Stanisław Wyspiański (15.01.1869 Kraków – 28.11.1907 tamże)
Malarz, rysownik, rzeźbiarz, dramatopisarz, poeta, inscenizator, twórca nowoczesnego teatru polskiego; uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, współtwórca fenomenu Młodej Polski.
Źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli