Kultura i sztuka po 1989 roku

20.05.2017

Wystawa zbiorów MHP podczas warszawskiej Nocy Muzeów

20.05.2017 Motocykl Sokół 600 ze zbiorów Muzeum Historii Polski. Pojawił się w produkcji w 1935 roku i wziął udział w wielu zawodach i konkursach z udziałem modeli zagranicznych. Fot. Wojciech Paduch, źródło: MHP Motocykl Sokół 600 ze zbiorów Muzeum Historii Polski. Pojawił się w produkcji w 1935 roku i wziął udział w wielu zawodach i konkursach z udziałem modeli zagranicznych. Fot. Wojciech Paduch, źródło: MHP

Wystawa wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Historii Polski, spacer śladami insurekcji kościuszkowskiej - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez MHP na tegoroczną warszawską Noc Muzeów.

20 maja na Krakowskim Przedmieściu 66 (w pobliżu kościoła św. Anny) stanie specjalny pawilon, w którym pracownicy Muzeum Historii Polski opowiedzą zarówno o przyszłej siedzibie na terenie Cytadeli Warszawskiej, jak i o gromadzonych eksponatach.

Muzeum zaprezentuje m.in. bicykl, rower i motocykl, oraz inne przedmioty, które obrazują rozwój polskiej technologii zapoczątkowany przez XIX-wieczną rewolucję przemysłową.

Na wielkoformatowych fotografiach zaprezentowane będą także inne muzealia, które niedawno trafiły do kolekcji Muzeum. Pokazany zostanie wybór przedmiotów pozyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ramach społecznej zbiórki, a także grupa przedmiotów wydobytych z dna Wisły. Do najcenniejszych należą dobrze zachowane fragmenty architektoniczne, pochodzące z Villa Regia, letniej rezydencji Wazów. Z czasu potopu szwedzkiego pochodzą również pozostałości armat – koła, fragmenty lawet i uprzęży. W ostatnim czasie kolekcję Muzeum wzbogaciły także tysiącletni dąb czarny oraz łódź jednopienna z X wieku wydobyta z dna Jeziora Lednickiego. Obiekty te znajdują się obecnie w konserwacji.

Podczas tegorocznej imprezy MHP odbędą się spacery „Śladami insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie”. O godzinie 16.00 i 17.00 na spacer zapraszamy rodziny z dziećmi (sugerowany wiek 6 +), a o godzinie 18.00 i 19.00 dorosłych uczestników.

Spacer rodzinny warszawskimi śladami insurekcji kościuszkowskiej będzie pełen zagadek i niespodzianek. Odwiedzając miejsca związane z kwietniowymi wydarzeniami 1794 roku najmłodsi uczestnicy poznają bohaterów insurekcji kościuszkowskiej, a także zobaczą jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Warszawy w drugiej połowie XVIII w.

Spacery rozpoczną się przy pomniku Bitwy o Monte Casino na skwerze przy ulicy gen W. Andersa (najbliższy przystanek tramwajowy to Metro Ratusz Arsenał) i każdy potrwa około półtorej godziny.

Na spacery obowiązują zapisy. Zgłoszenia można słać od 15 maja 2017 na adres oferta.edu@muzhp.pl, w tytule maila należy podać wybraną godzinę spaceru.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL