Europa i świat po 1989 roku

06.11.2019

Ambasada USA: wyjazd do pracy lub na studia nadal z wizą

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do USA na dłużej niż 90 dni, planują podjąć pracę lub studia nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią wizę - poinformowała w środę Ambasada USA w Polsce.

Jak przekazała ambasada, od 11 listopada 2019 r. Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Elektroniczny System Autoryzacji Podróży ESTA ma być dostępny dla polskich podróżnych, posiadających paszport z chipem do odczytu komputerowego, od 11 listopada 2019 r. "Zachęcamy do starania się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą" - zaapelowała Ambasada USA w Polsce.

W swoim komunikacie zaznaczyła też, że podróżni powinni korzystać tylko z oficjalnej strony ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov. "Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 USD i upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres dwóch lat" - poinformowała ambasada.

Jak podkreśliła, polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych, np. pracę lub studia w Stanach Zjednoczonych, nadal będą potrzebowali wizy. "Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę" - przekazała ambasada.

Pełne informacje na temat Programu Ruchu Bezwizowego (w tym systemu ESTA) są dostępne na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem: https://esta.cbp.dhs.gov oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem http://travel.state.gov. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ jann/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL