Kultura i sztuka po 1989 roku

18.02.2019

Gliwicka szkoła muzyczna będzie miała nową siedzibę

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach zyska nową, większą siedzibę. Miasto ogłosiło przetarg na projekt modernizacji budynku, w którym kończy właśnie działalność gimnazjum - podał w poniedziałek Urząd Miasta.

Do końca tego roku szkolnego w budynku przy ul. Ziemowita 12 będą uczyć się gimnazjaliści. Później zabytkowy gmach zostanie przebudowany i dostosowany do potrzeb uczniów i nauczycieli szkoły artystycznej. Oprócz Państwowej Szkoły Muzycznej z części pomieszczeń będzie korzystać także Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe.

Według wstępnych założeń, zmieni się obecny układ sal dydaktycznych. W większych będą wykładane przedmioty teoretyczne. Z kolei klasy do nauki indywidualnej będą mniejsze, bardziej kameralne. Powstaną także sale prób dla orkiestry i chóru oraz biblioteka. Do budynku zostanie dobudowana duża winda z myślą o niepełnosprawnych, ale też pozwalająca przewozić duże instrumenty, jak fortepian albo marimba.

Obecna sala gimnastyczna zmieni się w salę koncertową z prawdziwego zdarzenia. Będzie miała odpowiednią akustykę i pomieści 270 melomanów. Dobudowane zostanie wejście wraz z tarasem i podjazdem dla wózków oraz przeszklony pawilon, który nie będzie zasłaniał zabytkowej, neogotyckiej elewacji budynku. Młodzi muzycy będą mogli koncertować także w sali kameralnej.

"Z utęsknieniem czekamy na przenosiny. Nowa siedziba będzie dużo większa, co zdecydowanie poprawi warunki pracy. Nasza obecna sala koncertowa ma bardzo małą estradę, a widownia mieści tylko sto osób. Cieszy nas to, że w nowej siedzibie będziemy mogli organizować koncerty dla szerszego grona słuchaczy, a nasi uczniowie będą mieli szansę sprawdzić się przed większym audytorium" – powiedziała w poniedziałek wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego Urszula Kusz.

Zmieni się również otoczenie budynku przy ul. ks. Ziemowita 12. Ze względu na konieczność zapewnienia dojazdu pożarowego wraz z placem manewrowym, przebudowany zostanie wjazd do szkoły od strony ul. Królowej Bony. Powstanie także parking na ok. 40 miejsc. Pozostała część boiska, czyli otoczenie przyszłej sali koncertowej, zmieni się w zieloną strefę rekreacyjną.

Urzędnicy spodziewają się, że projekt przebudowy budynków przy ul. Ziemowita 12 powinien być gotowy najpóźniej w ciągu 8 miesięcy od podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą.

Państwowa Szkoła Muzyczna mieści się w obecnej siedzibie przy ul. Siemińskiego od 65 lat. Szkolny budynek mieści maksymalnie 440 uczniów. Nowa siedziba pozwoli zwiększyć ich liczbę. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL