Mam nadzieję, że moja praca przyczyni się do zwiększenia efektywności procedur wychowawczych – powiedziała we wtorek Iwona Michałek powołana na stanowisko pełnomocnika rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki.
Stanowisko pełnomocnika ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki zostało utworzone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z nim pełnomocnik jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
We wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oficjalnie przekazał Iwonie Michałek dwie nominacje: na stanowisko pełnomocnika i sekretarza stanu w MEN.
"Pani minister Iwona Michałek będzie odpowiadała za prace związane z funkcją wychowawczą szkoły. Pamiętajmy, że jest to funkcja wspomagająca rodzinę, tu będą również elementy związane z bezpieczeństwem ucznia, wyeliminowaniem, a przynajmniej ograniczeniem agresji rówieśniczej. Będziemy oczekiwali od pani minister, pani pełnomocnik, przyjrzenia się tej tematyce, a także ewentualnych propozycji dotyczących zmian prawnych, jeżeli będzie taka potrzeba" – powiedział Piontkowski.
"Przypomnę, że MEN miało dosyć ograniczone kierownictwo. Zostało on zredukowane kilkanaście miesięcy temu. To jednak nastręczało sporo problemów w organizacji pracy ministerstwa, jest bardzo dużo zespołów, do których ministrowie mają obowiązek uczęszczać, czy w których pracować. W związku z tym oraz z tym, że podczas m.in. okrągłego stołu i podczas prac ministerialnych okazuje się, że bardzo ważną funkcją, a nieco zaniedbywaną – choć to może złe określenie – funkcją, która powinna być uwypuklona jest funkcja wychowawcza szkoły" – mówił minister.
"Dlatego uznaliśmy, że warto powołać pełnomocnika ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki. Zwróciłem się do pana premiera o powołanie takiego pełnomocnika. Pan premier wyraził zgodę. Wczoraj ta decyzja weszła oficjalnie w życie" – dodał.
"Cieszę się, że znalazłam się w tam dobrym gronie znakomitych fachowców. Współpracuję z państwem ministrami już od trzech lat w komisji edukacji, której byłam członkiem" – powiedziała Michałek po odebraniu nominacji. "Cieszę się, że przy nominacji wzięto po uwagę moje kompetencje, zwłaszcza w sferze wychowawczej" – dodała. Przypomniała, że przez cztery lata w bydgoskim kuratorium pełniła funkcję rzecznika praw ucznia.
"Mam wiele różnych spostrzeżeń, przyglądam się bardzo mocno obradom okrągłych stołów, które się właśnie toczą i wiem, że jest tam bardzo dużo postulatów wychowawczych. Cieszę się, że będę miała szansę się dokładnie temu przyjrzeć, zanalizować i zaproponować panu premierowi, panu ministrowi, szanownym państwu nowe rozwiązania" – powiedziała. "Mam nadzieję, że moja praca przyczyni się do zwiększenia efektywności wychowawczych procedur, które się dzieją w szkole" – dodała.
Michałek pytana na konferencji prasowej, jakie trzy najważniejsze wyzwania stoją przed nią jako pełnomocnikiem rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, powiedziała: "Pierwsza sprawa to przeanalizowanie funkcjonujących w tej chwili w polskiej oświacie aktów prawnych dotyczących tej właśnie sfery. Druga sprawa to wyciągnięcie wniosków właśnie z obrad okrągłego stołu w tej właśnie sferze. Trzecia – bardzo ważna sprawa – to zaproponowanie nowych rozwiązań prawnych właśnie w tej sferze."
Iwona Michałek ma 63 lata. Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończyła studia z biologii środowiskowej, a potem podyplomowe studia z zakresu ochrony i kształtowania środowiska, z zakresu badania środowiska oraz z zakresu zarządzania. Pracowała jako nauczyciel biologii i przyrody w szkołach wiejskich i miejskich. Przez 10 lat związana z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, w którym pełniła m.in. funkcję wizytatora, wicekuratora oraz pełniła obowiązki kuratora oświaty.
Kierowała również Pracownią Zarządzania, Diagnozy i Wychowania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Przez 5 lat pełniła funkcję rzecznika praw ucznia. W latach 2010-2012 kierowała projektem systemowym UE "Klucz do uczenia – program wsparcia kujawsko-pomorskich nauczycieli". Była edukatorem w zakresie przestrzegania praw ucznia i dziecka oraz koordynatorem regionalnym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie ds. edukacji o tolerancji.
Jest posłanką na Sejm. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. otrzymała 7485 głosów w okręgu toruńskim i uzyskała mandat poselski, będąc przedstawicielką Polski Razem na liście PiS. Po przekształceniu w listopadzie 2017 Polski Razem w Porozumienie, stanęła na czele jej okręgu toruńskiego oraz zasiadła w prezydium zarządu krajowego partii. Pracowała w sejmowych komisjach edukacji, nauki i młodzieży oraz finansów publicznych.
Do powołania Michałek na stanowisko pełnomocnika rządu i sekretarza stanu w MEN w resorcie edukacji było dwoje wiceministrów: sekretarz stanu Marzena Machałek i podsekretarz stanu Maciej Kopeć. (PAP)
Autorki: Olga Zakolska, Danuta Starzyńska-Rosiecka
ozk/ dsr/ joz/