Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się we wtorek 650. rok akademicki. Rektor najstarszej polskiej uczelni prof. Wojciech Nowak, apelował, by w dobie tabloidyzacji życia społecznego „emocje i zacietrzewienie polityczne nie przenosiły się na grunt wyższej uczelni”. Inaugurację poprzedziła msza św. w Kolegiacie św. Anny, po której pochód profesorów przeszedł do Auditorium Maximum.
Podczas uroczystości rektor UJ przypomniał, że różne bywały losy Rzeczpospolitej, a wraz z nią i uniwersytetu, ale zawsze „zwyciężała idea mądrości i autonomii Jagiellońskiej Wszechnicy”. „Jesteśmy dumni i mocni naszym dziedzictwem! Specyfika naszej Wszechnicy na tym głównie polega, że splata się tu i wzajemnie przenika wielowiekowa tradycja z nowoczesnością” – mówił prof. Wojciech Nowak.
Wśród problemów, które napotykają polskie uniwersytety, rektor wymienił tabloidyzację życia społecznego. „Tabloidyzacja życia społecznego w dobie powszechnej globalizacji często trafia także w mury uniwersytetów. Emocje i zacietrzewienie polityczne nie powinny przenosić się na grunt wyższej uczelni, z natury swej przecież neutralnej” – mówił rektor UJ.
Dodał, że wszyscy mamy obowiązek być odpowiedzialnymi za słowa. "Ta odpowiedzialność dotyczy ogółu członków akademickiej społeczności. Można, a nawet należy wymieniać poglądy, dyskutować, bo dyskusja, polemika – to tlen, którym oddycha uniwersytet. Trzeba tylko strzec, aby nie zamienił się w smog” – zaznaczył.
Rektor poinformował, że w marcu przyszłego roku UJ będzie gospodarzem Kongresu Kultury Akademickiej, podczas którego odbędzie się dyskusja o odpowiedzialności za przyszłość nauki i edukację młodego pokolenia.
W inauguracji uczestniczy minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Jak mówiła, UJ to jedna z trzech polskich uczelni, która pozyskała najwięcej unijnych środków na infrastrukturę. "Wykorzystanie tej infrastruktury i wymyślenie, jak ona ma funkcjonować jest czasem trudniejsze niż samo jej wybudowanie. Przed nami takie wyzwanie stoi. (...) Polskie uniwersytety, które sięgają poza Wszechświat i sięgają do wnętrza atomu, muszą w tej chwili wyciągnąć rękę do przemysłu i do przedsiębiorców" - powiedziała Bieńkowska.
Na UJ kształci się obecnie ok. 50 tys. studentów i doktorantów. Pierwszy rok studiów rozpocznie blisko 15 tys. osób, z czego ok. 12 tys. na studiach stacjonarnych, a ok. 3,8 tys. na niestacjonarnych. (PAP)
wos/ ula/ jbr/